“Ödeneği Çıkart, Tesis Devam Etsin!”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yapım aşamasında duraksamanın yaşandığı İçme Suyu Arıtma Tesisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Gökhan, hem Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin ‘Belediyenin imar değişikliğini bekliyoruz’ açıklamasına hem de Ak Parti Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider’in, söz konusu tesis için sarf ettiği sözlere atıfta bulunarak “Tesisin yatırımının, 2019 sonrasına bırakılacağı bize, bizzat Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile açıklandı. Belediye ile ilgili bir imar değişikliğinden dolayı değil. Ama eğer Sayın Ayhan Gider ödenek bulurum diyorsa, gitsin ödeneği çıkartsın, tesis devam etsin” şeklinde konuştu.

Bilmeceye dönen Atık Su Arıtma Tesisi ile ilgili spekülasyonlar bitmek bilmiyor… Son olarak geçtiğimiz günlerde Çanakkale’ye gelen ve tesisle ilgili “Belediye’nin imar değişikliğini bekliyoruz” şeklinde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin sözlerine, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’dan da yanıt gecikmedi.

“İhaleyi durduracak bir herhangi bir değişiklik istemedik”

Gökhan, imarla ilgili yapılan değişikliğin, tesisin durmasıyla ilgili olmadığını belirterek şöyle konuştu: “İçme suyu arıtma tesisimiz için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile birlikte 2013 yılından beri çalışmaları sürdürüyoruz. 2017’de ihale yapıldı, biz yer teslimini yaptık. Ama geldiğimiz noktada ödeneğin olmadığını gördük. Müteahhite yer teslimi yaptık ama inşaatın başlamasını beklerken inşaatın da başlamadığını gördük. Bizimse tamamen ihalenin dışında, yapımla veya teknolojiyle ilgili teknik değişiklikler için değil tamamen yerleşimle ilgili bir önerimiz oldu. Yani ortada ihaleyi durduracak herhangi bir konu yok. Devlet Su İşleri ile yazışma da yapıldı bu konuda. Müteahhittin de bunun için ortaya çıkması lazım ki önerdiğimiz konularda bir sonuç alabilelim.”

“Ödenek olmadığı için sonuç ilerleme sağlayamadık”

Başkan Gökhan, inşaatın devam etmesini beklerken karşılaştıkları durumu ise şu sözlerle açıkladı: “Biz karşılıklı görüşmelere devam ederken ödenek bir türlü oluşmadı. Biz sorduk neden başlamıyor diye. Bize cumhurbaşkanlığının genelgesi gönderildi ve tesisin 2019 yılı sonrasına aktarılacak yatırımlar içerisine alındığını gördük. Hatta resmi gazetede de yayımlanmış. Ve bizim bu konuda bizim yapabilecek herhangi bir şeyimiz yok. Ödenek olmadığı için bir ilerlemeye sağlayamadık. Çünkü bildiğiniz gibi ekonomik krizden dolayı yatırımlar ötelendi. Yoksa ne imar planı tadilatı var ne başka bir şey…”

“Ayhan Gider, eğer çok arzu ediyorsa…”

Sözlerine, Cumhur İttifakı’nın Çanakkale Ak Parti Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider’e cevap vererek devam eden Başkan Ülgür Gökhan, “Bizim bu değişiklik isteğimizi bahane edip yatırımdan vazgeçilmemesi gerekir. Ayhan Gider’e bakıyorsunuz, ‘biz hemen yaparız’ , ‘ödenek buluruz’ gibi sözler sarf ediyor. Eğer çok arzu ediyorsa ödeneğini çıkartırsın, müteahhit gelsin yatırımına başlansın. Ama kent halkını tehdit eder sözler çok yanlış. Çünkü bu kent halkında sadece CHP’liler yok, her partiden insan var. O yüzden eğer öyle bir imkanı varsa ödenek çıkartsın, yaptırsın, biz de kendine teşekkür ederiz” dedi.

Esra Çanlı