“Hep birlikte 31 Mart’ı bayrama çevireceğiz”

Biga Belediye Başkanı ve Millet İttifakı’nın Adayı İsmail Işık, Hamdibey Mahallesi’nde Ada Gençliği’nin sevgi seliyle karşılandı. Meşaleler ve sloganlarla başlayan Halk Meclisi toplantısı, yoğun ilgiyle mitinge dönüştü.

 

‘Çaylar Bizim İsmail’den sloganıyla devam eden kahve toplantılarının yoğun ilgi görmesi ve coşkulu bir şekilde devam etmesi de dikkatlerden kaçmadı. Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’ın konuşması da tüm kesimlerden tam not aldı. Konuşması sırasında Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’a Adaspor atkısı verildi.

“SİZİN İSMAİL OLARAK ÇALIŞTIK”

5 yıl önce Bigalıların ‘Bizim İsmail’ sloganıyla seçimi kazandıklarını ve Bigalıların İsmail’i olmaktan asla vazgeçmediğini ifade eden Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; “5 yıl önce ‘Bizim İsmail’ sloganınızla yola çıktık. 5 yıldan bu yana bana ve ekip arkadaşlarıma ‘Sizin İsmail’ olarak bu kente hizmet etmenin onurunu yaşattınız. Bütün Biga’yı kucaklayarak hizmet etmeye çalışıyoruz. Bunu başardığımıza inanıyorum. Bugüne kadar gerek Belediye Başkanı olarak bana gelen, gerekse Biga Belediyesi’ne gelen hiçbir kimsenin partisine, kimliğine, mahallesine bakmadan tüm işler yapılmıştır. Biga’nın 800 tane sokağı, 9 mahallesi var. Biz hiçbir tarafı ayırmadık, hiçbir tarafa yan bakmadık. Burası bizdendir, burası bizden değildir demedik. Az oy çıktı, çok oy çıktı hiç demedik. Hangi mahallenin neye ihtiyacı varsa onları gerçekleştirdik. Kim istediyse, hiçbir kimseyi ayırmadık ve bütün isteklerini yerine getirdik. Bundan sonra da gittiğim her yerde aynı bu şekilde çalışmaya devam edeceğimizin sözünü veriyorum. Bundan sonra da Biga’yı birleştiren, bütünleştiren anlayışla, sizlere o hak ettiğiniz hizmeti vermek için gece gündüz durmadan çalışacağız. Belediye hizmetlerini sadece yol, su, kanalizasyon, park olarak görmedik. Hayata dar bir pencereden bakmadık, geniş bir açıdan baktık ve hayatın içerisinde olduk. Bigalılarımızla, Biga’da yaşayanlarla doğumdan ölüme onların yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“BİGA BELEDİYESİ’Nİ 3 KAT BÜYÜTTÜK”

Biga Belediyesi’ni 2014 yılında 40 milyon lira bütçe ile devraldıklarını ifade eden Biga Belediye Başkanı ve Millet İttifakı’nın Adayı İsmail Işık; “5 yıl önce, 2014 yılında devraldığımız Biga Belediyesi’ni tam 3 kat büyüttük. Bütçesi de 3 kat büyüdü, araçları da 3 kat büyüdü, personeli de 3 kat büyüdü. 40 milyon olan bütçeyi 120 milyona çıkardık. Ben 5 yıl önce boşuna hesap uzmanıyım, ben mali müşavirim demedim. ‘At binenin, kılıç kuşananın’. Biga Belediyesi’ni, Biga ile beraber büyüttük. Daha önce yapılmayan işleri yaptık. Dar bir pencereden bakmadık. Doğumdan ölüme, yeni doğan bebeklerimizi evlerinde ziyaret ettik. Askere gidecek olan gençlerimize asker çantalarını verdik. Eğitim, sağlık, ekonomi, kültür, sanat bunlar daha önce Biga’da yoktu. Özellikle kültür-sanat hiç yoktu. 5 yıldan bu yana yüzden fazla tiyatroyu, onlarca konseri ve diğer etkinlikleri Bigalılarımızla buluşturduk. Biga Belediye Meydanı, o 12 bin metrekarelik meydan bizlere yetmedi. Temizliğinden tutun, yaşlı, hasta ziyaretlerine, bakımlarına kadar insanlarımızın neye ihtiyacı varsa bunların hepsini gerçekleştirdik. Bundan sonra özellikle yaşlı ve hastalarımızla ilgili Bigalı uzman bir arkadaşımızla çalışıyoruz. Türkiye standartlarının üzerinde, yaşlı ve hasta bakım hizmetlerini Biga’da, Biga Belediyesi olarak gerçekleştireceğiz. Adaspor, Bigamızın Bölgesel Amatör Lig’deki iki takımımızdan biri. Bu, hiçbir ilçeye nasip olmamıştır, hiçbir ilçenin bölgesel amatör Lig’de 2 tane takımı bugüne kadar olmamıştır. Adaspor’a da önümüzde kalan maçlarında Bigasporla olduğu gibi başarılar diliyorum. İnşallah ikisi beraber önümüzdeki yıl yine bu bölgede bölgesel amatör ligde devam edeceklerdir.” dedi.

“SU BASKINI KALDI MI?”

Hamdibey Mahallesi’nde evleri ve işyerlerini su basarken, yaptıkları çalışmalarla mahalle sakinlerini bu büyük sıkıntıdan kurtardıklarını söyleyen Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; “Hamdibey Mahallesi’nde sizler uzun yıllardan beri yaşıyorsunuz. Ben 2014 yılında göreve geldim. 5 yıldan beri Belediye Başkanlığı hizmetini yerine getirmeye çalışıyorum. Hamdibey Mahallemizin en önemli, en büyük sorunu su baskınlarıydı. Artık Hamdibey Mahallesi’nde su baskını kaldı mı? 3 bölgeden, 3 ayrı noktadan binlik borularla Kocabaş Çayı’na yağmur sularını indirdik. 2009 seçimlerinde de vardı bu sıkıntı. Kozpınar deresini de bin iki yüzlük  boruyla geçiyoruz. Artık Kozpınar Deresi sorunu da bundan sonra tarihe karışıyor. Hamdibey Mahallesi’nde artık su baskını, sel baskını tarihe karışıyor. Bundan sonra hiç olmayacak. Biz bu yağmur suyu borularını döşerken kimsenin partisine bakmadık. Çünkü su geldiği zaman AKP’li, CHP’li, MHP’li, İYİ Partili diye ayırmıyor, herkesin evine giriyor. Onun için hiçbir ayrım yapmadan ilk hizmetimizi, ilk önemli büyük hizmetimizi de Hamdibey Mahallesi’nden başlattık. Çünkü burada bu sorun vardı, insanlar geceleri uyku uyuyamıyorlardı. İlk Belediye Başkanı olduğumda ben de sizlerle beraber uyuyamadım. Yağmur yağdığında birçoğunuz beni burada mahalle aralarında görmüştür. Bu sıkıntıyı siz de yaşamayın, ben de yaşamayayım dedik ve bu sorundan Hamdibey Mahallemizi kurtardık. Yine şu anda üzerinde bulunduğumuz İstiklal Caddesi, Biga’ya önemli bir giriş noktasıydı. Buranın düzenlenmesi, derlenmesi, toparlanması gerekiyordu. 2 yıl önce burada bulunan hemşerilerimizin de, vatandaşlarımızın da görüşleri doğrultusunda giriş çıkışları ile Biga’dan gelen geçen insanlar için de tertemiz olmasını istedik. Pırıl pırıl ve şu anda burada olduğu gibi ‘ışıl ışıl, ışık ışık’ bir mahalle oldu.” dedi.

“HER MAHALLEYE KREŞ YAPACAĞIZ”

Kreşlerin sayılarını arttıracaklarını ve her mahalleye kreş yapacaklarını ifade eden Biga Belediye Başkanı İsmail Işık; “Az ileride Kuvayi Milliye kahramanı Hamdi Bey’in anıtını görüyorsunuz. Kıyıya köşeye atılmış bir heykeli vardı. Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle Biga’ya geldi ve Biga’daki Kuvayi Milliye’yi örgütlerken şehit edildi. Hamdi Bey’in anıtını buraya koyduk. Mahallemizde buraya ismini veren kahramanın heykelini buraya getirmiş olmak bizleri son derece mutlu etti. Atatürk’ün ender bahsettiği asker ve devlet adamlarından birisidir. İsmini bu mahalleye vermiştir, heykelini de buraya getirdik. Kahramanımızın adını verdiğimiz meydanımızı da düzenledik. Yine burada yapmış olduğumuz sağlık ocağı ve kreşlerimizle birlikte mahallemizi gerçekten daha yaşanılabilir bir hale getirdik. Bundan sonra da bu kreşlerimizin sayısını arttıracağız. Şu anda iki tane kreşimiz var. 180 öğrencimiz var, fakat bu kreşlere 500 müracaat var. İnsanlar Biga Belediyesi’nden, Biga Belediyesi’nin vermiş olduğu hizmetlerden o kadar memnunlar ki, kapasitemizin 3 katı bir müracaat var. Biga aslında orada da 3 kat büyüdü. Ama bu yıl onlara cevap veremedik. İnşallah 2019 yılının Eylül ayı ile birlikte 3-4 tane kreşimizi açacağız. Bütün mahalle kreşlerimizi hayata geçirerek Biga’da özellikle çalışan ev kadınlarımıza önemli bir destek sağlayacağımızı düşünüyorum. Yapmış olduğumuz bütün hizmetler ki biz bunların hepsini 5 yıl önce dediğimiz gibi Biga ile birlikte yöneteceğiz, birlikte karar alacağız. Bigalılarla beraber karar aldığımız için de yapmış olduğumuz bütün hizmetler vatandaşımız tarafından beğeniliyor ve kullanım oranları da çok yüksek oluyor. İşte bunlardan bir tanesi Şehir Parkı insanlarımızın özellikle kadın ve gençlerimizin evlerinden çıkıp sosyalleşmeleri için bu parkları çok önemsiyoruz. Şehir Parkımız Güney Marmara’nın en önemli, en büyük tesislerinden biridir. Büyüklük olarak ve içinde bulunan fonksiyonları itibari ile bütün Biga’ya hizmet etmektedir. Şu ana kadar yapmış olduğumuz imar düzenlemeleri ile 20 tane yeni parkı düzenledik, mevcut 30 parkın tamamını bütün içindeki malzemelerini kaldırarak yeniden düzenledik. Çocuklarımızın rahat ve güvenli ortamlarda zaman geçirebilmeleri, oyun oynayabilmeleri için bütün parklarımızı güvenlik kameraları ile donatıyoruz. Artık anne babalar çocukları parkta oynarken gözleri arkalarında kalmayacak. Yol, köprü yaptık. 10 yılda yapılan yolun iki katını, 4 buçuk yılda gerçekleştirdik. Daha yapılacak çok işimiz var, onları da tamamlayacağız.” şeklinde konuştu.

“KUM ÇUVALLARINDAN HUZURLU YAŞAMA…”

“5 yıl önce Biga’da kum çuvalları yollara, işyerlerine konulurdu.  Sular içeri girmesin diye. Eğitime destek olunmuş bir vizyon yoktu, ekonomiye katkı sağlayan bir belediye çalışması ne yazık ki yoktu. Temizlik tam anlamıyla çözülememişti. Özellikle Hamdibey Mahallesi, Ortur ve Toki tarafı çöplükten kurtulamamıştı. Yeni dönemde katı atık bertaraf sistemimizle birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarına ulaşacağız. Belediye olarak bundan sonra elektriğe çok daha az para ödeyeceğiz. Yaptığımız şeylerden en önemlisi hem başkan olarak, hem belediye olarak ulaşılabilir olmayı başardık. WhatsApp ihbar hattımıza, 153’e, diğer iletişim kanallarımızdan 50 binden fazla insanımız Biga Belediyesi ile görüş, öneri ve sorunlarını paylaştılar ve bunların hepsi dijital ortamda, bilgisayar ortamında takip edilerek çok hızlı bir şekilde sonuçlandırıldı. Bunu Biga’da yaşayan bütün vatandaşlarımız bilmektedirler. Kocabaş Çayı düzenlemeleri peyzaj ve restorasyon çalışmaları başladı. Çınarlık’tan itibaren devam ediyoruz. Bu mahallemizi ilgilendiren özellikle Adaspor ile Arapdede Köprüsü arasındaki alanı istimlaklarını tamamladık, dolgusunu yaptık, altyapı da geçti oradan. Şimdi Kozpınar Deresini de Kocabaş Çayına indirdiğimiz zaman altyapı sorunları kalmayacak. Adaspor ile Arapdede arasında bulunan alanı Şehir Parkı’na benzer tarzda düzenleyerek otopark, mesire alanı, oyun alanları, Güvercinciler Parkı ve kafeteryası aynı zamanda Adaspor’a yapacağımız halı saha ile birlikte bütün Hamdibey Mahallesi halkının kullanıma sunacağız. Artık Biga’da evlerinden çıkan vatandaşlarımız, kadınlarımız, gençlerimiz evlerinden çıktıklarında çaya doğru devam ettiklerinde, çayın kenarında ama batı yakasında, ama doğu yakasında oturup dinlenebilecekleri, rahat nefes alacakları mutlu ve huzurlu olacakları alanları inşallah çok kısa zamanda tamamlayarak sizlerin hizmetine sunacağız. Biga Belediyesi olarak sporun her alanına, her branşına destek olmaya çalıştık. Destek verdiğimiz bütün spor branşlarında, sporcularımız Türkiye birincisi, Avrupa Şampiyonası’nda dereceler, Dünya şampiyonasında birincilikler ve takım halinde ikinciliklerle ilçemize geri döndüler. Destek verdik onlar da gittikleri yerlerde çalıştılar, başarılı oldular, hepimizin yüzünü güldürdüler.”

“ÇEVRE İLÇELER BİGA’YI ÖRNEK ALIYOR”

“Vermiş olduğumuz sözlerin hepsini gerçekleştirdik. Yapacağım dediklerimizin hepsini yaptık. Yapamayacaklarımızın sözünü zaten vermedik. Seçimler çok önemli. 31 Mart’ta vereceğiniz oylarla önümüzdeki 5 yılın Bigası’nın nasıl olacağını, nasıl şekilleneceğini belirleyeceksiniz. 31 Mart seçimleri belki de bugüne kadar Türkiye’nin görmüş olduğu en önemli seçimdir. Biga’da 5 yıldan beri bir değişim, bir dönüşüm yaşanıyor. Örnek alınıyoruz. Bizim 5 yıldır yaptığımız etkinlikleri Çan daha bugünlerde yapmaya başladı. İndirimi Alışveriş Günleri etkinlikleri Çan’da da yapılıyor. Biga’nın örnek alınan, insanlarının yaşamaktan gurur duyduğu, mutlu olduğu, çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğe daha güvenle baktığı, eğitimine destek olunmuş, ekonomisine katkı verilmiş, sosyal belediyecilik adına üniversitelerde anlatılan, verilen konferanslarda anlatılan bir belediye olduk. Bunların devam etmesi için, sizlerle beraber yönetmek için hep beraber çalışmalıyız. Bu 31 Mart çok önemli. Bu seçimi Allah’ın izni, Biga’nın desteği ile kazanacağız. Ben her zaman Biga’nın sağduyusuna güvendim, onlara inandım ve onlardan aldığımız güç ve destekle de kazanacağız. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Hep birlikte 31 Mart’ı bayrama çevirelim.” şeklinde konuştu.

Belediye meclis üyesi adaylarının da yer aldığı Halk Meclisi’nde vatandaşlar da özgürce sorularını sordular ve Başkan Işık, soru ve önerileri dinledi. Çözümleri birlikte gerçekleştireceklerini ifade eden Başkan Işık, başta gençler olmak üzere tüm mahalle sakinlerine kalabalık ve coşkulu karşılama için teşekkür etti.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com