Nusret, 104 Yıl Sonra Mayın Döktüğü Yerde

Çanakkale Savaşları’nın kaderini değiştiren Nusret Mayın Gemisi, Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı tarafından, 8 Mart 1915’te mayın döktüğü yere 104 yıl sonra tekrar götürüldü. Denizin orta yerinde mayın dökülen alana bu kez ise temsili olarak çelenk bırakıldı… Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte başlayan bu anlamlı etkinliğe Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Yemliha Karakoç, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uç, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Emrullah Büyük, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı Yarbay Alparslan Baysal ile askeri personel ve davetliler katıldı.

8 Mart 1915’te Erenköy Koyu’na döktüğü mayınlarla Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştiren Nusret Mayın Gemisi, savaşın 104. yıl dönümünde düzenlenen törenle yine aynı rotaya getirildi. Sabah 7.15 gibi başlayan ve Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Yemliha Karakoç, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uç, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Emrullah Büyük, Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanı Yarbay Alparslan Baysal ile askeri personel ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirilen tören yaklaşık iki buçuk saat sürdü.

104 yıl sonra aynı rotada…

Denize açılan gemi, mevcut rotasına getirilene dek, katılımcılara 104 yıl önceki kahramanlığın anlatıldığı video gösterisi sunumu yapıldı. Videonun ardından Vali Orhan Tavlı ile Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça tarafından, şehitleri anmak için denize çelenk bırakıldı.

“Gittiler, geçemediler, geçemeyecekler!”

Etkinlik, Geminin Komutanı Üsteğmen Bora Öykü Baran’ın yaptığı konuşma ile devam etti. Baran, konuşmasında Nusret Mayın gemisinin önemine vurgu yaparak “Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasında kuşkusuz en büyük pay, kahraman Nusret Mayın Gemisi’ne aittir. Nusret Mayın Gemisi’nin Erenköy Koyu’nda kurduğu bu engel, Çanakkale Deniz Savaşı’nın ve tarihin akışını değiştirmiştir. Yüzbaşı Hakkı Bey’in komuta ettiği Nusret’in büyük katkısıyla kazanılan bu zafer, Türk askerine moral, Türk milletine sevinç kaynağı olmuştur. Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa, bu zaferi şu sözlerle ifade etmiştir: ‘Gittiler, geçemediler, geçemeyecekler!’” sözlerine yer verdi.

Baran’ın konuşmasından sonra Vali Orhan Tavlı’ya Nusret Mayın Gemisi’nin kahramanlığını sembol eden sancağın bir örneğinin hediye edildi. Etkinlik, geminin iskeleye yanaşması ve askeri bando töreni karşılamasıyla sona erdi.

Esra Çanlı

 

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com