“Çanakkale kadınının özgürlüğü kimseye bağlı değildir”

Cumhur İttifakı AK Parti Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla önce Çarşı Caddesi’nde kadınlara karanfil dağıttı, ardından kadın kollarının etkinliğine katıldı. Burada konuşan Gider, “İnsan zaten özgürdür, kadın zaten özgürdür. Hele Çanakkale’de hiç esir olmadı. Dün esir olmadı, bugün esir değil, yarın da onu esir yapmak hiç kimsenin haddi ve hakkı değil” dedi.  

Kadınların çalıştığı iş yerleri ve banka şubelerini ziyaret eden AK Parti Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak çiçek verdi. Kadınların büyük ilgi gösterdiği Gider, “Bugün Dünya Kadınlar Günü. Bu önemli günde unutulmaması gereken 3 değer var. Özgürlük, mutluluk ve eşitlik. Çanakkale olarak biz çok şanslıyız. Çünkü burada kadınlarımız dün özgürdü, bugün özgür, yarın da özgür olarak yaşamaya devam edecekler. Umalım ki tüm dünyaya Çanakkale ruhu essin, tüm dünyada Çanakkale ruhu hâkim olsun. Bütün kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum” dedi.

 

“Biz bu millete hizmet etmek için geliyoruz. Esir etmek ya da esaretten kurtarmak için değil”

Ayhan Gider, Çarşı Caddesi’ndeki ziyaretlerinin ardından AK Parti Kadın Kolları tarafından düzenlenen ‘Kadın Varsa Emek Vardır’ etkinliğine katıldı. Türkan Saylan Kültür Merkezinde düzenlenen programa, kadınlara çiçek dağıtarak başlayan Gider, daha sonra bir konuşma yaptı. Çanakkale’nin kadınlarının özgürlüğünün kimseye bağlı olamayacağını söyleyen Gider, “Özgürlük, mutluluk ve eşitlik, bu üç kavram, kadınla yan yana geldiğinde çok güzel duruyor. Bu kavramları, herhangi bir insanla bağlamak mümkün değil. Yani ben çıkıp desem ki size ‘Ben belediye başkanı olduktan sonra kadınla özgür olacak.’ Afiş assam ‘Ayhan kadınlar seninle özgür.’ Gülerle adama. Neden gülerler? Derler ki; Marie Curie yaşadığında sen yoktun, Sabiha Gökçen varken sen neredeydin? Derler ki; Halide Edip’i de mi sen özgür kıldın? Derler ki; Allah geçinden versin Ayhan, sen öldükten sonra biz ne yapacağız, esir mi düşeceğiz? Veya birisi de çıkar der ki; Allah makamını artırsın. Nasıl bir makamın var ki, insanlara özgürlük verip özgürlüklerini alabiliyorsun. Bize de o zaman özür dilemek düşer. Çünkü haddimizi aşmışızdır. Bir insana özgürlük vereceğim demek, bir insana yakışır mı? Bunu ancak köle tacirleri diyebilir, ‘Ben sana özgürlük vereceğim.’ Başkası diyemez. İnsan zaten özgürdür, kadın zaten özgürdür. Hele Çanakkale’de hiç esir olmadı. Dün esir olmadı, bugün esir değil, yarın onu esir yapmak hiç kimsenin haddi ve hakkı değil. Ama ben bunu ne zaman derdim biliyor musunuz? Ben bunu ‘otopark’ diyemeseydim derdim. Ben bunu ‘Yeşil alanları yapacağımı’ taahhüt edemesem derdim. Ben bunu ‘Meydanlar’ yapacağım diyemesem derdim. Ben bunu, insanları daha rahat yaşatacağımı taahhüt edemesem derdim mesela. Ben, imarda herkese adil davranamayacağımı bilseydim, ‘Ya bunu yapamayacağım. Bari böyle oy isteyeyim’ derdim. Ama Allah’a şükür, biz bu millete hizmet etmek için geliyoruz. Esir etmek için veya esaretten kurtarmak için değil. Sizleri, yani özgür kadınlarımızı, tüm kadınlarımızı selamlıyorum. İyi ki varsınız” diye konuştu.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com