“2 Yıldır Kadın Esnaf Sayısı Yüksek Tek İliz!”

Çanakkale Esnaf Odaları Birliği, Balıkçı 286’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle düzenlenen kahvaltı organizasyonunda kadın üyeleri ile bir araya geldi. Organizasyonun ardından açıklamalarda bulunan Oda Başkanı Ünal Özcan, “Biz kadın esnaflarımızın öneminin farkındayız. Türkiye’deki il nüfus sayısına göre, iki yıldır kadın esnaf sayısı yüksek olan tek iliz” şeklinde konuştu.

8 Mart Kadınlar Günü, Çanakkale’de gerçekleştirilen türlü etkinliklerle kutlanırken Çanakkale Esnaf Odaları Birliği de Balıkçı 286’da kadın üyeleri için kahvaltı organizasyonu düzenledi.

“4 bin 900 üyemiz kadın”

Kahvaltının ardından açıklamalarda bulunan Oda Başkanı Ünal Özcan “İl genelinde kayıtlı 21 bin esnaf sanatkârdan 4 bin 900 üyemiz kadın… 2017-2018 içerisinde Türkiye’deki il nüfus sayısına göre iki yıldır kadın esnaf sayısı yüksek olan tek iliz” şeklinde konuştu.

“900 yıllık bir teşkilatın devamıyız”

Birliğin 1966’da kurulduğunu ama şimdiye kadar esnaf teşkilatında yöneticilik yapan kadın esnaflara dokunulmadığını belirten Özcan “240 delegemiz var ve bunlardan 20’si kadın esnaf ve sanatkâr… Biz de bugün üyelerimizle birlikte bir araya geldik hem de kadın esnafların sıkıntılarını görüşmek ve onlarla bir araya gelerek kaynaşmak istedik. Bizler 900 yıllık bir teşkilatın devamıyız aslında. Ahilik döneminde dahi kadın kolları teşkilatımız vardı. Biz de bu yüzden kadın esnaf kültürü uzun yıllara dayanıyor. Her zaman onlar için, kadın esnaflarımız için ne yapabiliriz, onun gayreti içerisindeyiz” dedi.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com