Artık Söz Kadınlarda!

Kimi avukat kimi öğretmen kimi de ev hanımı ateşten gömleğe talip kadınlarımız… Hepsi de 31 Mart Yerel Seçimlerinde İl Genel Meclisi’nde başta kadınlar olmak üzere Çanakkalelileri temsil etmek için yola çıktı. 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü öncesi kamuda ve özel sektörde kendini kanıtlamalarının yanı sıra siyasette de kendini kanıtlamış olan kadınlarımız ile kadının siyasetteki yerini konuştuk. Kadın üyelerin önceki dönemlerden fazla yer alacağı İl Genel Meclisi’nde bu dönemden itibaren top kadınlara geçeceğe benziyor.

Erkek temsiliyetinin yüksek olduğu İl Genel Meclisine aday olan kadın adayların tek bir ortak amacı var. O da toplumun çoğunluğunu oluşturan ve her sektörde kendini kanıtlayan güçlü kadınların meclislerde de gür sesi olmak…

“Şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir” sözü ile kadına olan inancını ve verdiği değeri ifade eden Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, devrimleriyle seçme ve seçilme hakkını elde eden kadınlarımız, bugün gelinen noktada yumruğunu masaya koyacak kadar güçlü bir siyasi güce sahip.

İş hayatında da siyasette de kadının temsiliyeti her geçen gün artıyor. Meclislerde bu dönem, her dönemkinden fazla kadın siyasetçi yer alacak.

Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Adayı Tülay Ömercioğlu:

“Türkiye’de baktığımızda bizim kadınlara en çok değer veren partinin ak parti olduğunu gözlemliyoruz. Her nedense diğer partiler fermuar derler, kota derler, bilmem ne derler ve kadınları alırlar dörde beşe göstermelik olarak koyarlar.

Belediyelerde ve il genel meclislerinde seçilebilecek kadın arkadaşlarımız da mevcut. Bu Ak Parti’nin kadına vermiş olduğu değer ve toplumda alması gerektiği yere getirmek istediğinin göstergesidir. Geçen dönemde belediye meclis üyeliği için seçilebilecek noktada kadın adaylar gösterip kadınların meclise girmesini sağlayan da Ak Parti’dir. Kadın – Erkek ayrımı diye bir ayrım Ak Parti’de olmadığı gibi kadına değer veren de bir partidir.

Bir avukat olarak gözlemlediğim en önemli olay da 2002 yılından beri Türkiye’de Medeni Kanun değişti. Kadının adı yok dediğimiz, hiçbir alanda sesinin soluğunun çıkmadığı bir ortam mevcuttu. Kadının evlilik birliğinde ortak katkısının olduğu kanunu da Ak Parti çıkardı. Eskiden kadınlarımız dövülürdü ama sesi çıkmazdı. Deniliyor ki kadına şiddet arttı. Ancak bunlar yanlış. Eskiden insanların sesi çıkmıyordu, duyulmuyordu. Ne kadının adı yok diyeceğimiz yasalar var ne de siyasette adı yok diyebileceğimiz Ak Parti açısından bir adı var. Kadının adını yasalarla koyan bir partidir. Ne zamandan beri kadın bakanımız var. Çanakkale’de de ilk defa bir kadın aday birinci sıra aday oldu. Çanakkale’de bir il başkanı kadın olarak seçildi. Çanakkale’de seçilebilecek sırada bir kadın Milletvekili konuldu ve seçildi. Seçilebilecek yerlere kadınları getiren ve seçilmesini sağlayan Ak Parti’dir.

Dünyanın yarısı kadınlardan yarısı da kadınlardan doğanlardan… Kadının her şeye elini değdiğini gören erkeğin kadına saygısı daha çok artacaktır. Toplumdaki çarpıklıkları da düzene sokmakta da etkendir.”

CHP İl Genel Meclis Üyesi Adayı Güneş Pehlivan:

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde demokrasinin başlıca teminatı olan Yerel Seçimlere de yaklaşıyoruz. Bu sene Çanakkale’de, il genel meclis üyesi adaylığında kadınların da olduğu bir seçime gidiyoruz. Her ne kadar belediye meclisinde kadın temsiliyeti oranımız Cumhuriyet Halk Partisi olarak gayet güzel olsa da, kadınların Çanakkale Belediyesi’nde yetkin ve karar alan yerlerde olması yönünden güzel bir yapı olsa da, il genel meclisinde bu yapıda bir eksiklik vardı. İl Genel Meclisi Üyeliğine öncelikle parti içerisinde seçimli eğilim yoklamasında aday çıkarak Cumhuriyet Halk Parti’li kadınlara örnek olduk. Bu anlamda Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve şuan iktidarın YÖK’ten, müfredattan hem de kamu politikalarından çıkarmaya gayret ettiği toplumsal cinsiyet eşitliği bağlamında her ne kadar siyasal iktidar Ak Parti’de olsa da kültürel iktidar Cumhuriyet Halk Parti’nde ve temelleri Türk Devrimine dayanan Cumhuriyet ilkelerinde olduğu bir kez daha ortaya çıkmış durumda… Kadın temsiliyeti oranında hem özel hem kamu sektöründe hem de siyasal yetkilerde birbirinden ayırmadan genel değerlendirmeyi tercih ediyorum. Dünyadaki işlerin yüzde 99’unu yapan ama yüzde 1 üretim araçlarına sahip olan bir kadın gerçekliği var. Sıfırdan fırsat eşitliği sağlanarak, yükselerek belli yetkilere sahip olan kadınların daha az olduğunu görebiliyoruz.

Özelde de kamuda da siyasette de her türlü vasıfsız işi yaptığı ama karar ve yönetim mekanizmalarında da yön verme konusunda yer alamadığı, emeklerinin de karşılığını alamadığını görüyoruz. Ancak Kadınlar sokağa çıkmaya bir kere karar verdikleri zaman geri dönmüyorlar. Flormar’ın kadın işçileri grev kararından sonra şirket yetkilileri bir hafta bile dayanamaz demiş olmalarına rağmen hala grevlerine devam ediyorlar. Kadınların direnişi erkeklerinkinden çok daha güçlü oluyor.

Köylerdeki erkek üyelerimiz de dahil olmak üzere tüm seçmenlerimiz, biz tercihlerimizi kadınlardan be gençlerden yana kullanacağız dediler. Artık yetkiyi onlara vermek istiyoruz dediler. Kadınıyla erkeğiyle aşağı yukarı herkesin siyasal tercihi bu yöndeydi. Kadınların temsiliyet hakkının yerine getirebilmesi için doğrudan diyalog kurulabilmesi lazım. Köylerde de kadın grupları oluşturulması için teşvik ediyoruz. Doğrudan bize ulaşıp il genel meclisi ve özel idarede işletilmesini sağlayacağız. Biz her türlü insan hakkını siyasi odağımıza koyacağız. Hep birlikte yaşayarak göreceğiz. Genel iktidara ısrarla talepte bulunacağız.”

CHP İl Genel Meclis Üyesi Adayı Nurcan Bingöl:

“İl Genel Meclisi’nde kadın üyelerin de olması gerektiğini düşündüm. Erkekler her zamanki gibi köylere gidiyor ama daha önceki referandum vs seçim çalışmalarında köylerdeki kadınlarla iletişime geçilmediğini gördüm. Kadınların da üye olması gerektiğini ve yerel meclisin içerisinde olması gerektiğini düşündüm. Bu düşüncem doğrultusunda seçilebilecek sırada Güneş kızımız aday oldu. Onun mutluluğunu yaşıyorum. Partimizi İl Genel Meclisinde bir kadın temsil edecek. Kadın eli değecek ve kadının olduğu her yerde kalite yükselecek. Köylerdeki kadınların örgütlenmesi açısından da bunun yararlı olacağına inanıyorum. Kırsalda üye sayısı çok düşük. Kadınlara dokunulması önemli bir adım olacaktır.

Üretimi sadece erkekler yapmıyor. Çiftçi kadınlarımız bütün gün tarlada emek veriyor. O nedenle çiftçiye dokunurken kadınlarımızı da ihmal ediyoruz gibi geliyor. Onların evde ürettikleri yan ürünlerin de değerlendirilmesi için mecliste kadın üyelerin olmasının önemli olduğunu düşünüyorum.

İyi Parti İl Genel Meclis Üyesi Adayı Derya Önder:

“Özellikle Türk ve Dünya kadınlarının Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Uzun yıllardır kadının iş ve toplum hayatındaki yeri birçok kez tartışma konusu olup, tam anlamıyla çözüme kavuşmamıştır. Kadının eskiden beri evde iş yapan, çocuk bakan biri olarak yer alması istenmektedir. Bugün, 2019 yılında hâlâ bu görüşü savunan kişilerin olabilmesi üzüntü verici olmakla beraber azalmaya devam etmektedir.

Hâlbuki Kurtuluş Savaşı’nda da kadın her konuda erkeklere destek olabileceğini göstermiştir. İlk kez Atatürk zamanında kadınlara birçok hak verilip eğitilmeleri desteklenmiş; her konuda, her meslekte erkeklerle birlikte yer alabileceği yönünde teşvik ve destek görmüştür. Bugün geldiğimiz noktada hemen hemen her sektörde kadın yerini almıştır. Bu yüzden Ata’mıza özellikle kadınlar olarak çok şey borçlu olduğumuzu düşünüyorum.

Günümüzde artık eskisi kadar olmasa da kadın hâlâ erkeklere göre 2. Sırada yer almakta maalesef iş hayatında özellikle çocuklu kadınlara çok yer verilmek istenmemekte. Gerek işverenlerin görüşleri, gerekse çocuklu kadınların bakacak kişi bulma sıkıntısından tutun, gebe kaldıklarında doğum izni, süt izni gibi izin haklarının da bu sebeplerin başında geldiğini görmekteyiz.

Siyasette de büyük bir ilerleme kaydettiğimizi düşünüyorum. Atatürk tarafından verilen haklar sayesinde eskiden insan yerine konulmayan kadınlar, seçme ve seçilme haklarını kullanabiliyor, görüşlerini açıkça dile getirebiliyorlar. Partiler içerisinde de sayımız giderek artmaktadır. Kadınlar artık istedikleri takdirde her şeyi başarabileceklerini kanıtlamışlardır.

İyi Parti olarak genel başkanımızın  bir kadın olmasından dolayı bir kadın olarak gurur duyuyorum. Kadın her yerdedir. Tarlada, evde, işte siyasette, savaşta her yerde de varlığını sürdürmeye devam edecektir. Kadın elinin değdiği her şeyi güzelleştirir.”

İyi Parti İl Genel Meclis Üyesi Adayı Seçil Şener:

“Kadınlarımız her alanda olduğu gibi siyasette de yer almalıdır. Bizlerin önünü her konuda olduğu gibi bu konuda da açan ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e sonsuz teşekkür ediyorum. Kadın siyasette bulunmalı, kadın sesini çıkartabilmeli, kadın haksızlığa karşı durabilmeli. Bunun bize en güzel örneği ve bizleri cesaretlendiren kişi Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’dir. Çanakkaleli kadınlarımızın temsiliyetinin artması bizleri oldukça sevindirmektedir çünkü Çanakkaleli kadınların siyasette olmaları siyasetin kalitesini arttırmaktadır bunun sebebi de Çanakkaleli kadınlarımızın çağdaş ve modern görüşleridir. Çanakkaleli ve tüm Türk kadınlarına Atatürk’ün görmek isteyeceği  gibi çağdaş çalışkan ve başarı dolu bir hayat diliyorum.”

Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com