“Figüran değil, maliye emekçisiyiz”

Büro Emekçileri Sendikası tarafından dağıtılan bir broşürde, “Figüran değil, maliye emekçisiyiz” cümlesi yer aldı. Sendika, “Maliye emekçilerinin talepleri karşılanmalıdır” vurgusunda bulundu.

1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Vergi Haftası bu sene kutlamadan ziyade yas haftasına dönüştü. Görevi başında, kalp krizi geçirerek hayata gözlerini yuman müşavirlerin olduğu memleketimizde Büro Emekçileri Sendikası Yayın Organı tarafından broşür dağıtıldı.

“Maliye emekçilerinin hayatları alt üst oldu”

Dağıtılan broşürde, “ Biz Figüran değil, maliye emekçisiyiz! Maliye hizmetleri ayrıştırılırken ortaya konan verimlilik, etkinlik, mükellef odaklı yaklaşım vb. gerekçeler ve pilot uygulamalarla birlikte değerlendirildiğinde, geçen 14 yıllık süreçte Bakanlığın etkinlik açısından bir arpa boyu bile yol almadığı ortada iken, bu süreç çalışma hayatında yarattığı ayrımcı uygulamalar, ücret adaletsizlikleri ve hak gaspları ile maliye emekçilerinin hayatında ciddi alt üst oluşlar yaratmıştır.

“Maliye emekçilerinin talepleri karşılanmalıdır”

Maliye hizmetlerinin bütünleşmesinin sağlanması, maliye emekçilerinin tekrar bir üst kimliğe kavuşturulması maliye emekçilerinin söz, yetki ve karar sahibi olacağı bir sürecin başlatılması ile mümkün olup, ilk adım olarak maliye hizmetleri yeni bir sınıf olarak tanınmalıdır.

“Denetim süreçleri planlanmalıdır”

Atılacak bir diğer adım Türkiye’nin birçok yerinde aynı mekanda iç içe hizmet veren gelir ve gider birimlerinin birleştirilmesi olacaktır. Üçüncü olarak Bakanlığın denetim işlevi tartışmaya açılmalı, kayıt dışı ekonomiyle mücadele konusunda tüm maliye emekçilerinin işlevlendireceği denetim süreçleri planlanmalıdır” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal