KİLONUZ SİZİ MUTSUZ ETMESİN

Dopamin, seratonin, oksitosin mutluluk hormonlarıdır.

Seratonin en bilineni olmakla birlikte dopamin ruh hâlinin düzenlenmesinde önemli rol oynar. Motivasyonun artmasına yardımcı olur. En önemli özelliği haz alma hissi sırasında salgılanmasıdır.

Kendinizi üzgün, yalnız veya keyifsiz hissettiğinizde dopamine ihtiyacınız var demektir. Azaldığında ise yemek yemeğe eğilim artar gece yeme sendromu gibi sorunlar yaşanır.

Haz duygusu ve alınan keyif, dopaminin özelliği olan bağımlılık ve tekrar istemeyi tetikler. Yemek yemek, keyif aldığımız şeyleri sürekli atıştırmakta bunların arasındadır.

 Dopamin Seviyesini Artıracak Besinler;

Avokado, kuru erik, badem, muz, baklagiller, pancar kökü, peynir, ceviz, protein, çilek, salatalık, elma, soya fasulyesi, susam, hindi, süt, kabak çekirdeği, tavuk, yaban mersini, kızılcık, yumurta.

Magnezyum eksikliği de dopamin seviyelerini azaltır, önlem almalısınız.

Dopamin seviyeleri  ilaç kullanımı, kötü beslenme, stres, uykusuzluk ve gibi sebeplerle düşer.

Demir, magnezyum veya çinko gibi bazı maddelerin vücuttaki eksikliği dopamin seviyelerini de olumsuz yönde etkiler. Dopamin seviyesi düşüklüğü şeker, alkol ve doymuş yağ tüketme isteğini arttırır ve sonucunda hızlı kilo alımı görülebilir. Ayrıca bunları tüketmek dopamin seviyesini daha da düşürür, bu ise kişiyi kısır bir döngüye iter.

Dopamin seviyesi düşük kişiler uyarıcılara ve özellikle de kafeine bağımlı hale gelirler. Kafein, genellikle beynin dopamin düzeylerinde geçici bir artış yaratır, Çikolata, kahve gibi kafein açısından zengin yiyecek ve içecekleri de azaltmalısınız.

Güneş ışığı almak, güneşli havada yürümek ve egzersiz yapmak dopamin seviyesini arttırır.

Sizi mutlu edecek, zevk alarak yaptığınız uğraşlar dopamin seviyesini arttırır.

Unutmayın kilo vermek sizi mutlu eder ve dopamin seviyesini arttırır…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com