REAKTİF HİPOGLİSEMİ ENERJİNİZİ TÜKETMESİN…

5 years önce Didem Güner Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Beslenmede yaptığımız yanlışlar, tüketilen aşırı saf karbonhidratlı besinler nedeniyle yakalandığınız bu hastalıktan yine yiyerek ama doğru beslenerek kurtulmanız mümkün… Reaktif hipoglisemi, enerjinizi tüketip, yaşam kalitenizi düşürür…

Reaktif hipoglisemi ;yemek yedim ve kan şekerim düştü, halsizliğim var, yorgunum, başım dönüyor gibi şikayetlerle halk arasında sürekli kendinden bahsettiren bir hastalık.. Ağır reaktif hipoglisemi hastalarında ise bu belirtilere ek olarak gece uykuda kan şekeri düşmesi ile beraber sabah uyandığında yatakta ter ıslaklığının oluşması, baş ağrısı ile uyanma ya da zor uyanma görülebilir. Çoğu reaktif hipoglisemi hastaları gün içinde acıkma ataklarına yakalanıp, şekerli besinlere takıntılı olup, öğleden sonra baş ağrısı çeker ama en önemlisi ise gece uyuduktan sonra gece yarısı uyanıp zor uyurlar..

Reaktif hipoglisemi normal yaşamda dengesiz beslenen, fazla şeker ve saflaştırılmış karbonhidrat içeren yiyecekler ve kafein içeren kolalı, asitli içecekler tüketen, stresli yaşayan kişilerde görülür. Yemek sonrasında uyku hali tipik belirtidir. Kan şekerinde düşme, saat 11:00 ile 16:00’da aşırı acıkma ve sinirlilikle görülür. Bunun nedeni kahvaltıda bol beyaz ekmek, çok şekerli çay içmek, simit, çikolata, pasta, börek tüketiminin çok olmasıdır.

Reaktif hipoglisemiden kurtulmanın yolu kurallara uygun beslenmektir.

*  Öğünlerde uzun süre tok kalmayı sağlamak  ve  yoğurt  veya ayran tüketimini arttırmak..

* Kuru meyvelerin şekeri vücudun insülin ihtiyacını artırır. Hazır ya da taze sıkılmış meyve suyu tüketilmemeli, kuru meyve yerine taze meyve sınırlı tüketilmelidir.

* Süt hem sağlıklı protein hem sağlıklı yağ içererek kan şekerini dengede tutan özel bir besindir. Acıkınca 1 su bardağı süt tüketilebilir.

* Kuru baklagiller kan şekerinin ani yükselmesini de ani düşüşünü de önleyen besinlerdir. Öğünde kuru baklagiller yemeye ya da haşlanmış olarak salatalarınıza bir miktar eklemeye özen gösterin.

*Öğünlerden önce 1 bardak su için. Böylece yiyeceklerin hızla kana karışmasını engelleyin. Bu da sizin kan şekeri dengenizin korunmasında önemlidir.

* Avokado kan şekerinin düşmesini önleyen alternatiflerdendir.

*Badem, Antep fıstığı içi ve fındık kavrulmamış olduğunda reaktif hipoglisemide yaşanan uykuya meyli önler.

*İçme suyu içine katacağınız doğal elma sirkesi tükettiğiniz şekerin kana geçiş hızını yavaşlatarak kan şekeri regülasyonu sağlar.

Sağlık ve ağız tadı kalın

 


Bu haber 15/02/2019, Friday günü yayınlandı, 1825 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com