Müdür geçiştirdi cevaplar tatmin etmedi

İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı dün basın mensupları ile bir araya geldi. Taşçı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İl Sağlık Müdürü Taşçı, vatandaşların eski hastanede bir acil servis beklentilerine, “Bu düşünce doğru değildir” diyerek cevap verirken, İl Sağlık Müdürlüğü’nün yerel gazetelere son zamanlarda resmi ilan vermemesi sorusunu ise bürokratik bir dille geçiştirdi.

İl Sağlık Müdürü Ali Taşçı dün Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Ufuk Tali ve Sağlık Müdürlüğü daire amirleri ile birlikte basınla kahvaltıda buluştu. Kahvaltıya yerel basının yan sıra haber ajanslarını temsilcileri de katıldı. Öğretmenevi’nde gerçekleşen kahvaltı saat 10.00’da başlarken, basına uzun bir sunum gerçekleştirildi ve sağlık yatırımlarından bahsedildi.

İl Müdürü Ali Taşçı basın mensuplarını sorularını yanıtladı.

Resmi ilanlar artık yerel gazetelere verilmeyecek mi?

Geçtiğimiz dönemlerde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yerel gazetelere resmi ilan verilirken, günümüzde ilanların ulusal gazetelere verilmesinin tercihi ile ilgili soruya, İl Sağlık Müdürü Taşçı bürokratik bir dille geçiştirici cevaplar verdi.

Eski hastanede ilerleyen dönemlerde bir acil servis açılır mı?

Vatandaşlar uzun zamandır Devlet Hastanesi taşındığından beri merkezde kalan eski hastanede bir acil servis bekliyorlar. Konu zaman içerisinde defalarca kez basında yer buldu ve vatandaşlar son zamanlarda bir imza kampanyası başlattılar. İmza kampanyası kısa sürede yüzlerce vatandaşa ulaştı ve bu konu soru olarak İl Müdürü Taşçı’ya iletildi.

“Aynı imkânlar tekrar buraya kurmak anlamlı değil”

Ali Taşçı konuyla ilgili olarak, “Acil demek; girdim, baktım tedavi oldum. O zaman ambulans da gelsin yapsın bu işi. Öyle değil. Acile uğradın, arkasından ameliyat gerekebilir, arkasından anjiyo gerekebilir. O anda müdahale etmen gereken vakadır bu. Acil sadece bir burkulma değildir. Kalp krizi ile gidiyorsun. O zaman sürelerle savaşırsın. Bir an önce gidilsin de hastayı öldürmeden ya da felç kalmadan kurtarma çabasındadır. Bu müdahaleyi yapacak ortamın olmadığı bir yere taşıyorsun, tekrar alıp ikinci yere götürüyorsun. Her biri zaman kaybıdır. Dolayısıyla böyle acil anlayışı olamaz. Acil enjeksiyon yapmak anlayışı değildir. Sabah 09.00, akşam 21.00 eski hastanede iğne var. Eğer acilden anlayış buysa bunu zaten yapıyoruz. Acil kalp krizi olan, felç geçirme riski olan bir vakaya anında müdahale etme şansı olan bir yerdir. Aynı imkanları tekrar bir de buraya kurmak gerekir. Bu anlam doğru değil” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal