İŞ BANKASI

İş Bankası hisselerinin, Hazineye devri konusu yeniden gündeme geldi. İddia, bir partinin bankalara ortak olmasının, Siyasi Partiler Kanununa aykırı olduğudur. Meselenin baş tarafına gelelim. Hindistan Devleti, kurtuluş Savaşında kullanılmak üzere, Rahmetli Atatürk’e 500 Bin lira yardımda bulunmuş. Atatürk bunun 250 bin lirasını, bu mücadelede kullanmış. Geri kalanı ile Osmanlı Bankasına ortak olmak istemiş. Osmanlı Bankası buna yanaşmamış. Bunun üzerine Atatürk İş Bankasını kurar ve 250 bin lirayı İş Bankasına aktarır.1 Milyon lira Sermaye ile kurulan bankanın ilk genel müdürü de, Rahmetli Celal Bayar olur. Atatürk vasiyetinde hisselerinin Tek parti ve Devlet Partisi olan CHP tarafından temsil edilmesini ister. Bu hisse miktarı da şu an % 28’dir. Rahmetli Atatürk, kazanılan paraların Türk Dil Kurumu İle Türk Tarih kurumuna verilmesi şartını koyar. CHP şu an parayı kullanamıyor. Yalnızca yönetim kurulunda 4 üye bulunduruyor. Evren zamanında, İhtilaldan sonra TDK ve TTK kapatılmıştı.3 Yıl boyunca hisselerin kazancı Hazineye gitti. 2001 yılında ise, TDK hakkına düşen payı almadığı için Dava açmış. Anlayacağınız işler biraz arapsaçına dönmüş. CHP’nin burada bir kazancı yok. Ancak konu başka mecralara çekilmeye çalışılıyor. Sanki hükümet, Atatürk’ün mirasının üzerine konmak istiyor gibi bir algı yaratılıyor. Bakalım sonuç ne olacak?

GÜLMECE

Her ülkenin en zeki insanlarından oluşan Mensa grubu San Fransisko’da bir kongre düzenlemişti. Gruba üye olmanız için IQ’nuzun en az 140 olması gerekiyor, bir kenara not edelim.

Kongreye katılanlardan bir gurup öğle paydosunda yemek için civardaki bir restorana gittiler. Oturup siparişleri verdiler ki, içlerinden biri, tuz ve karabiberin ters konduğunu fark etti. Tuzluk karabiber, biberlik tuzla doluydu. Dünya zekileri, sadece ellerini kullanarak ve hiç dökmeden, zerre ziyan etmeden, tuzu tuzluğa, biberi biberliğe nasıl koyacaklarını düşünmeye başladılar. Bu tam bir Mensa problemiydi. Tartışmaya başladılar. Sonunda “harika” bir çözüm buldular. Garson kızı çağırdılar ve tuzluk ve biberliği gösterip “Bunlar ters konmuş” dediler.”Bize bir kağıt peçete, bir fincan tabağı ve bir de kola çubuğu getirin, düzeltelim..”.Garson kız “Özür dilerim efendim” dedi.Masaya eğildi. Tuzluk ve biberliğin kapaklarını değiştirdi. Mensacıların masasını ölüm sessizliği kapladı. Buradan çıkan sonuç nedir?”Parlak zekâlar, basit çözümleri asla göremezler!”

****

Çeşitli bitkiler toplanmış sohbet ediyorlardı..

Mantar “Ben tıpkı şemsiyeye benziyorum” dedi. Brokoli.. “Resmimi çekin uzaktan bakın. Ağaç sanırsınız” diye lafa girdi. İç ceviz “Bir de bana bakın. Tıpkı insan beyni değil miyim” diye sürdürünce lafı, bir kenarda susup oturan Muz patladı..”Arkadaşlar şu konuyu değiştirelim lütfen..”

Sağlıcakla kalınız.