Gökhan, “Belediye yok sayılıyor!”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan dün Çanakkale Turistik Otelciler Derneği (ÇATOD) Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Gerçekleşen ziyarette Başkan Gökhan, Çanakkale’nin sorunlarına bir bir değindi ve “Çanakkale Belediyesi yok sayılmaya çalışılıyor, biz tüm bunlara rağmen mücadele edeceğiz. Ciddi anlamda bir koordinasyon sorunu yaşanmaktadır” vurgusunda bulundu.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan dün ÇATOD’a ziyarette bulundu. Saat 14.45’te gerçekleşen ziyarette başkan Gökhan birçok konuya değindi. Öncelikle ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer, kentteki turistik faaliyetlerin artması ve başta ulaşım sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirtti. Başkan Gökhan bunun sonrasında kentte yaşanan sıkıntılara açıklık getirdi.

Başkan Gökhan’ın konuşmalarının satır başları şunlar oldu:

“Belediye yok sayılıyor!”

“Geçtiğimiz günlerde EMITT Turizm Fuarı’na katıldık. Fuar sonrası akşam yemek düzenlendi ve Çanakkale Belediyesi davet edilmedi. Bizde orada olsaydık ne olurdu? Biz bu kentin turizminin gelişmesi için katkı sunuyoruz. Troia yılını destekledik aynı şekilde Troas yolunu da destekliyoruz. Biz kimseye düşman değiliz, kentin gelişmesi için çabalıyoruz. Şehirde ciddi şekilde bir koordinasyon eksikliği var. Kente yapılan yatırımlar planlı ve koordineli bir şekilde yapılmalıdır.”

“Yat Limanı ve İskele Karacaören’e kurulmalı”

Gökhan, “Yat Limanı projesine sıcak bakıyorum ancak uzmanlar yat limanının şu anda bulunan marinanın olduğu alana yapılmasını uygun bulmuyorlar. Biz zamanında Karacaören bölgesine bir feribot iskelesi, yat limanı ve yat bakım alanı yapılması gerektiğini ilettik. Bu proje şu anda havada kaldı.”

“Trafik komple yerel yönetimlere bırakılmalı”

“Trafik yerel yönetimlere bırakılmadıkça kentte trafik sorunu yaşanmaya devam edecektir. Bu şekilde Çanakkale Belediyesi trafik konusunda ciddi değişiklikler yapamıyor. Zaten İskele kent merkezinde olmaya devam ettikçe, trafikte yaşanan sorunlarda yaşanmaya devam edecek. Avrupa içimizden geçiyor! 18 Mart yaklaşıyor, trafik daha da sıkışacak.”

“Fevzipaşa Kültür Merkezi haline gelecektir”

“Fevzipaşa Mahallesi önümüzdeki yıllarda kentsel dönüşümünü tamamlayarak Çanakkale için bir kültür merkezi haline gelecektir. Fevzipaşa Çanakkale’nin zengin mahallelerinden birisi. Önümüzdeki dönemlerde başta Zafer Meydanı olmak üzere birçok projemiz bulunmaktadır.”

“Raylı Sistem için nüfus yetersiz”

“Çanakkale için şu anda raylı sistem geçersiz bir projedir. Nüfus raylı sistem için yetersiz kalıyor. Biz kent planlamasını raylı sistem her an yapılabilirmişçesine planlıyoruz. 60 Metrelik yol raylı sistem gelirse diye şekillendi. Raylı sistem için bir nüfus kapasitesi olması gerekmektedir.”

Tunahan Ünsal