Globi tanıtıldı

Çanakkale’nin yeni lezzetlerinden olan ve kentin tanıtımına katkı sağlaması planlanan Troya Tatlısı, dün Çanak Otel’de düzenlenen bir atölye çalışması ile tanıtıldı.  

Çanakkale’de uzun zamandır özellikle Gelibolu Tarihi Yarımada’da yapmış olduğu çalışmalarla adından çokça söz ettiren OPET, son zamanlarda Troia antik kentinin de içinde bulunduğu Tevfikiye Köyü’nü arkeoköye çevirdi. OPET’in projeleri içerisinde yer alan Globi tatlısı ise son zamanların en popüler ürünlerinden biri olmayı başardı.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen Globi’nin tanıtımı etkinliği dün Çanak Otel’de bir kez daha yapıldı. Saat 14.00’te düzenlenen tanıtım etkinliğine, Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, MARAFED Başkanı Osman Demirci, Çanakkale Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Ozan Yozgat ile şefler, üniversite ve liselerdeki ilgili bölüm öğrencileri katıldı.

“Yeni bir tatlı, yeni bir marka”

Etkinlik ile ilgili, MARAFED Başkanı Osman Demirci, “Bugün Opet destekli Çanakkale Troya tatlısının tanıtımını yapacağız. Yeni bir tatlı, yeni bir marka. Bu konuda bize destek veren Opet kurumuna çok teşekkür ediyoruz. Onlar da sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde destek verdiler. Çanakkale’miz yeni bir ürün kazanacak. Dillere destan bir tatlı olacak inşallah” dedi.

“Tatlımızı tanıtacağız, anlatacağız”

Çanakkale Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Ozan Yozgat, “Troya tatlımızın ikinci sunumu. Bölgede daha iyi tanıtılması, daha ön plana çıkması, ürünün herkes tarafından daha iyi bilinmesi için hem uygulamadaki ilgili bölüm öğrencilerine hem de ilgili sektör yetkilileri ile beraber tanıtım toplantısı düzenledik. Work Shop şeklinde devam edecek. Anlatacağız, şehrimize tatlının daha ön plana çıkması için buradayız.

“Reçete antik dönemlere dayanıyor”

Reçetesi tamamen eski zamanda kullanılan ürünlere göre hazırlandı. Bunun içerisinde; irmik, lor peyniri, bal kesinlikle şeker yok. O yüzden çocuklara veya yaşlılara uygun. Çok rahatlıkla tüketebilirler. Yeşil elma kullanıyoruz, tarçın kullanıyoruz, sütümüz var ve zeytinyağında kızartıyoruz. Birkaç aşamadan oluşuyor hazırlık gibi soğutma gibi, ardından peynir ekleme gibi…”

“Değişik bir tat olarak piyasada bu tatlı kalsın istiyoruz”

Araştırmalar sonucu birkaç bulgu sonucunda ürünlerin eski antik döneme uygun olanları seçiliyor. Bu formül bunlara göre revize ediliyor. Esinlenilen birkaç reçete var ama yüzde yüz aynısı değil. O yüzden bunların elimizde olan ürünleri harmanlayarak kendi yarattığımız reçete. Tatlının markalaşması konusunda hedeflerinin olduğunu kaydeden Yozgat, “Çanakkale’nin coğrafi işaretli bir ürünü olsun istiyoruz. Her gelen tatsın, herhangi bir piyasaya rakip değil ama değişik bir lezzet, değişik bir tat olarak piyasada kalsın istiyoruz. Öncelikle sektör yetkilileri, daha sonra okullarda ve diğer alanlarda bunu yaygınlaştırarak Çanakkale lezzeti olarak bunu Çanakkale’ye bırakmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal