“Çanakkale Halkı Maskeyle Dolaşacak!”

CHP Çan Belediye Başkan Adayı Bülent Öz, Milletvekili olduğu dönemde yaptığı bir konuşmayı hatırlatarak Çanakkale halkının Termik Santrallerle zehirlendiğini söyledi. Öz, yaptığı konuşmada “Çanakkale, insanlarımızın sokağa maskesiz çıkamayacağı bir cehenneme dönüştürülüyor” dedi.

Milletvekilliği yaptığı dönemde ‘termik santral’ çıkışlarıyla sık sık gündeme gelen Cumhuriyet Halk Partisi Çan Belediye Başkan Adayı Bülent Öz, 31 Mart seçimlerinden zaferle ayrılması durumunda Çan’a yönelik gerçekleştireceği projelerden birinin de ‘Çan’ın havasını yaşanabilir kılmak’ olduğunu dile getiriyor.

Öz, dün dediklerinin bugün de arkasında…

Çanakkale’nin, özellikle de Çan’ın termik santrallerden kötü etkilendiğini dile getiren Öz, milletvekili olduğu dönemde yaptığı bir konuşmayı da, bu vesileyle bir kez daha hatırlattı. Sosyal medya üzerinden 2016 yılında yaptığı konuşmasını paylaşan Öz, şu ifadelere yer verdi:

“Dünyanın oksijen cenneti Çanakkale, termik projeleriyle insanlarımızın sokağa maskesiz çıkamayacağı bir cehenneme dönüştürülüyor. Aynen bu şekilde Çanakkale halkı da bundan sonra maskeyle dolaşmak zorunda kalacaktır.”

Neden çocuklarımızın geleceğini çalıyoruz?

“Dünyanın bütün gelişmiş ülkeleri, halklarını zehirleyen, başta kömür olmak üzere fosil yakıta dayalı teknolojilerden uzaklaşırken biz ülke olarak neden dört elle havayı, suyu, toprağı, insanı, yaşamı hiçe sayan bu projelerde ısrar ediyoruz, doğrusu anlamakta güçlük çekiyorum. Neden çocuklarımızın geleceğini çalıyoruz?

Önemli bir enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji potansiyeline sahip Türkiye’nin önümüzdeki on beş yıl içerisinde rüzgâr, güneş, jeotermal başta olmak üzere yenilenebilir enerjiyi öne çıkaran bir enerji politikası izlemesi gerekmektedir.”

Kanun maddesini hatırlattı

“5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nun 13’üncü maddesi kısaca ‘Mutlak tarım arazileri tarımsal üretim amacı dışında kullanılamaz’ der. Bu işleri yaparken, daha on yıl önce hükûmetleriniz döneminde çıkardığınız bu yasaya bari uymanız gerekmez mi? O nedenledir ki 9 Ocak 2015 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Mehdi Eker ‘Sulu mutlak tarım arazisi özelliği gösteren Biga Ovası’nda termik santral ve sanayi tesisi yapılma imkânı bulunmamaktadır’ diye yazı yazıp altına imza atmıştır. Arkadaşlar, söz konusu Biga Ovası’nda Sayın Bakanın ifade etmekte sakınca görmediği arazi özellikleri değişmemiştir. Biga Ovası hâlâ tarımsal değeri olan tarım arazisidir. Sadece tarım arazileri değil, orada yaşayan yurttaşlarımız da bundan etkilenecek, tıpkı Yatağan Termik Santrali’nin onlarca kilometre çevresinde yarattığı tahribatın fazlası Çanakkale’mizde gerçekleşecektir.”

“Halk maskeyle dolaşmak zorunda kalmasın”

“Biz bu katliama dur demez isek Çanakkale bir ithal kömür cehennemine dönüşecektir. Bölgenin ihtiyaçları, tarımsal potansiyeli ve sağlık istatistikleri göz önünde bulundurulmamıştır. Gelin Çanakkale’yi cehenneme çevirecek bu projelere dur diyelim, gelin ülkemizi kendi ellerimizle kirletmeyelim. Bundan sonra Çanakkale halkı da bu maskeyle dolaşmak zorunda kalmasın.”

Esra Çanlı