TRAFİKTE FARKINDALIK

Ortanca oğlumuz Kanada’da yaşıyor. On yıl önce, Kanada’ya ilk gittiğinde, bir hatırasını anlattı. “Ayağımı, yola attığımda bütün araçlar durdu” dedi. Niye yalan söyleyelim, imrendik. Bizde neden olmaz diye de hayıflandık. İçişleri Bakanlığı 6 Şubat 2019 tarihinde, 81 ilde eş zamanlı olarak Trafikte Farkındalık eylemi düzenledi. Uygulamalar yapıldı. Broşürler dağıtıldı. Slogan ise şuydu: “Öncelik hayatın. Öncelik yayanın.” Aradan çok kısa bir zaman geçmesine rağmen, bu eylemin sonuç getirdiğini bizzat teşhis ettik. Böyle bir uygulamanın başlaması, bizleri mutlu etti. Vatandaşlar yaya olduklarında, sürücülerden, aynı yayalar sürücü koltuğuna oturduklarında ise yayalardan şikâyet ederler. Sebebi basit. Herkes kendi hakkını rıza göstermiyor. Çoğu da kuralları bilmiyor ya da işine öyle geliyor. Kurallara uymuyor.

EĞİTİM ŞART

Peki, yayalar kuralları biliyor mu? Bilmiyor. Nerede olursa olsun, yayaların geçme hakkının sonsuz olduğu düşünülüyor. Oysaki öyle değil. Anlatalım. Trafik ışıklarının bulunduğu yerler ve trafik polisinin bulunduğu alanlarda, ışıklara ya da trafik polisinin talimatlarına uymak gerekir. Bunun haricindeki, işaretli yaya geçitlerinde, yayalara yol vermek şart. Ancak yayalarımızın çoğu, yaya geçitlerinden değil de, refüjlerden, ağaçların aralarından yola atlayıp, bir de araçların durmasın bekliyorlar. O kadar da değil. Yine yaya geçitlerinden, motosikletler de vızır vızır geçiyorlar. Oysaki onların geçmeleri yasak. Bunlar da o yaya geçitlerinden geçmenin motosikletler için serbest olduğunu düşünüyorlar. Bir de Çanakkale’de, yaya geçitleriyle ilgili çok sıkıntı var. İki adımda bir yaya geçidi. Biraz fazla. Gelelim Truva Caddesine. Biliyorsunuz, Doğalgaz Kavşağı ile Havaalanı Kavşağı arasında trafik ışıklı yaya geçidi var. Bunların dışında da en az üç tane daha yaya geçidi var. Bunlar gereksiz diye düşünüyoruz. Düşünün. Üç koldan araçlar seyir halinde. İlk yaya geçidinden bir yaya geçmek istiyor. Araçlar nasıl duracak? Yaya da haklı. Işıksız yaya geçidi. Geçecek tabii ki. Araçlar dursa ne olur? Zincirleme kazalar olur. Bu sebeple yaya geçitlerinin de azaltılması şarttır, diye düşünüyoruz.

GÜLELİM

Bizim o taraflarda, trafik ışıkları yeni konulmuş. Bir annemiz, sırtında çocuğu, yayaya kırmızı yanarken araçların arasından dalıp geçmek istiyor. Trafik Polisi de var orada.”Dur bacım. Nereye gidiyorsun?” diye sesleniyor. Bizimki kızıyor.”Yere girmeyesin. Sana ne? Kaynanamgile gidim. Kaynım hasta”.Ablam konuyu anlamamış. Hep araç kontrolü olacak değil ya. Bu sefer kırmızı ışıkta geçen yayalara denetim uygulanıyor. Abim, basmış geçiyor. Karşıda Polis, yanına çağırıp ceza yazmak istiyor. Adam kızıyor, “Niye ceza yazıyorsun? Ben araba mıyım?”

Sağlıcakla kalınız.