BAŞIMIZA MI YIKILSIN!

İstanbul Kartal’da geçtiğimiz günlerde kaçak 3 kata sahip 8 katlı bir bina yıkıldı ve 21 vatandaşımız hayatını kaybetti. Çanakkale’de de durum Kartal’tan pek farklı değil. Kentte koruma altına alınan ve korunmayan birçok bina bulunuyor. Bu binalar vatandaş için ciddi tehlike arz etmeye devam ediyor. Öte yandan 1980’lerde yapılan ve şimdilerde birçok sorunu bulunan Sosyal Konutlar için de bir türlü çıkmayan riskli yapı raporu, vatandaşa “İlla başımıza mı yıkılsın” dedirtti!

Çanakkale’de Reşat Tabak’ın Belediye Başkanlığı döneminde dar gelirlilere tahsis edilmek üzere 116 Jandarma Eğitim Komutanlığı’nın karşısına Sosyal Konutlar yapıldı. Sosyal Konutlarda şimdilerde halen yaşam sürüyor ve bina içerisindeki vatandaşlar neredeyse her gün apartmandan kopan sıva parçalarına maruz kalıyor.

“Belediye’nin hedefi bölgede kentsel dönüşüm”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan geçtiğimiz aylarda 2018 senesi içerisinde Sosyal Konutlarda incelemelerde bulunmuştu ve binalardan numune örneği alınmıştı. Alınan numuneler binaların oturulabilir olup olmadığı için teste tabi tutuldu. Test sonuçlarına göre bina hakkında tutulan raporlar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim edilecek ve bölgede riskli yapı kararı alınacak. Riskli yapı kararı alınır alınmaz Çanakkale Belediyesi’nin hedefi Sosyal Konutları kentsel dönüşüme sokmak oldu.

“Riskli yapılar birçok sorunu beraberinde doğurdu”

Sosyal Konutlarda yaşayan vatandaşlar artık bu incelemelerin bir an önce tamamlanmasını talep ettiler. Hemen hemen her gün binalarından sıvalar düşen, kamyon geçtiğinde salonda oturduğu koltuk sallanan ve denetimli mültecilerin ikamet ettikleri daireler, yapılaşma sorununun ötesinde sosyo-ekonomik sorunlara zemin hazırladı. Vatandaş kentte imar barışı adı altında izin verilen yapılaşmaya ve dayanıksız binalara karşı sitem ederek, “İlla başımıza mi yıkılsın?” sorusunu yetkililere yöneltti.

“Koruma altına alınan binalar korunmadı!”

Öte yandan Sosyal Konutlar sorunun bir benzeri eski Çanakkale olarak bilinen Kemalpaşa ve İsmetpaşa Mahallelerinde yaşanıyor. Çanakkale’de birçok tarihi bina koruma altına alındı ve bir çivi çakılması dahi yasak. Bu binalar koruma altına alındı alınmasına ama bugüne kadar vatandaş herhangi bir koruma örneği görmedi. Kemalpaşa Mahallesi içerisinde koruma altına alınan binalar kaderine terk edildi ve iyiden iyiye çürüdü. Yapılaşmalar içerisinde istenmeyen görüntüler oluşurken, binaların içleri çöplüğe döndü. Her gün bir başka metruk bina Belediye’nin çöp toplama alanı haline geldi.

“Tarih çürüyor”

Vatandaş metruk binalara yapılan koruma önlemlerini yetersiz bulurken, göz göre göre tarih yok oluyor vurgusunda bulundu.

31 Mart yerel seçimlerinden önce adaylar tarafından farklı konular konuşulurken, İstanbul’da 16 vatandaşımıza mezar olan kaçak yapılaşma bize kentleşmenin ne denli önemli olduğunu hatırlattı…

Tunahan Ünsal