Aklıma Takıldı

Sayın Valimiz Orhan Tavlı, geçtiğimiz hafta Çanakkale’de yayın yapan yerel gazetelerin imtiyaz sahipleri ile birlikte Truva Oteli’nde bir araya geldi. Truva Oteli’nin konukseverliği, kahvaltıda yapılan sohbetin daha samimi ve ince espriler ve göndermelerle geçmesine neden oldu. Otelin işletmecileri Sayın Mustafa- Volkan Kansu kardeşler ile Otel Müdürü Salih Bey’e teşekkürler.

Kahvaltılı toplantıda Sayın Valimiz Orhan Tavlı, genlerini taşıdığı tipik Karadeniz heyecanı ve esprileri ile sohbete renk ve içtenlik kattı. Kırk yıllık Çanakkaleli gibi, kentimizin sorunların neler olduğunu bizler ile paylaşıp, çözüm yollarının nereden geçtiğini de açık ve net bir dille bizlerle paylaştı. Trafik yoğunluğundan, park sorununa kadar. Sebeplerini de çözümlerini de. Yaklaşan seçimlerden de söz ettik.

İskelede trafiğin yoğun olmasının önemli sebeplerinden birisinin, alışılmış şehir kültürü ile karar verici makamların ehlikeyif uygulama heveslerinden kaynaklandığına işaret etti. Haksız da değildi hani. İl Trafik Komisyonu’nun aldığı kararlardan, bu komisyona üye olan kurumların attıkları imzaların arkasında durmamasındaki uyumsuzluktan söz etti. Bisiklet yollarının ölçüm yapılmadan gelişigüzel çizildiğini, trafik ışıklarının rastgele konulduğunu, yeşil dalga uygulamasına dikkat edilmemesinden yakınarak konunun altını çizdi.

Aklıma takıldı

Sayın Valimizin kentin sorunlarıyla bu kadar yakından ilgili olması, üst düzey diğer yöneticilerin de en az sayın valimiz kadar tüm sorunları bilip ilgili olmasına karşın hâlâ sorunların çözülememiş ya da çözüm bulunamamış olması aklıma takıldı. Bir yerde bir yanlışlık var ama ne ve nerede?

Sayın Valimiz Orhan Tavlı, 2018 Troya Yılının da öneminden söz ederken, kente olan katkılarının ne kadar önemli olduğunun üstüne basa basa anlattı. İcracı oda yöneticilerinin bazılarının elini taşın altına koymamasına da dikkat çekerek, bu odaların üyelerinin ve başkanlarının halka, kente karşı sorumlu olduğunu da hatırlattı. Sayın Valimizin kendi deyimi ile “Fotoğraf çektirmek ya da vermekle bu işler yürümez” diyerek vurguda bulundu.

Sayın Vali Orhan Tavlı, Çanakkale’ye yapılan yatırımları ardı arkasına sıralarken, bu hıza yetişemeyen bürokratlardan ve bu yatırımları değerlendiremeyen seçilmişlere de işaret etti. Sayın Valimiz Tavlı, Ezine İhtisas OSB’nin ve bu yatırımları tamamlayan 1915 Çanakkale Köprüsünün önemine değindi.

Çanakkale’nin sorunları, kenti yönetenler tarafından çok iyi biliyor. Özellikle de trafik ve park sorunu. Tüm bu sorunların çözümünün önümüzdeki yıl içerisinde teker teker ele alınıp çözülmeye çalışıldığı da Sayın Valimiz tarafından aktarıldı. Bu arada gemi trafiğinin nedenlerini ve çözüm yollarını da İl Trafik Kurulu tarafından araştırılmasını söylediğini, İskele Meydanında gelenek haline gelen yolcu indirme bindirmenin de halka rağmen değiştirilemeyeceğini ileri sürdü.

Kısaca Valimiz Orhan Tavlı ile yaptığımız kahvaltıda, Sayın Valinin Çanakkale’nin en küçüğünden, mega sorunlarına kadar her konu ile ayrı ayrı ilgilendiğini gözledim. Eğer Sayın Valimize bürokratlar da ayak uydurursa, sorunlarımız kısa sürede çözüme kavuşur.