ZAYIFLAMAK İÇİN SİZİ NE MOTİVE EDER?

Başlangıçlar bireyler için heyecanlı süreçlerdir, sonra biraz durağanlaşır ve rutinleşir… Diyete, spora yeni başlama süreleri de bazen böyle ilerler.

Herkesin motivasyon kaynağı farklıdır ve başlangıçta hem kişinin kendisini çok iyi tanıması hem de danışanın çok iyi analiz edilmesi ile bu süreç başarılı bir şekilde aşılır.

KENDİNİZE SORACAĞINIZ İLK SORU ‘’GERÇEKTEN ZAYIFLAMAK İSTİYOR MUYUM?’’ OLMALIDIR

Çok basit gibi görünen fakat diyete başlarken herkesin mutlaka kendine sorması gereken bir sorudur. Eğer cevabınız evet ise siz bu işi başardınız demek. Çünkü gerçekten istediğinizde diyet yapmanın aslında hiç de zor olmadığını fark edeceksiniz.

BAŞLARKEN ‘’YAPABİLİRİM’’ DEMELİSİNİZ

‘’Daha önce defalarca denedim fakat olmadı’’,’’şimdi kilo verip yine alıcam’’ gibi cümleler ile başlamayın. Beden ve ruh sağlığınızın daha iyi olması için kendinize bu şansı tanıyın.

DİYET ALGINIZI DEĞİŞTİRİN

Pazartesi başlanıp Salı günü son bulan diyetlere veda edin. Kendinize ve karşınızdaki uzmana dürüst olun ve beslenme programını oluştururken kolay uygulayabileceğiniz ve her zaman devam edebileceğiniz şekilde olmasına dikkat edin. Böylece yaptığınız şeyin sadece beslenmenizi düzene koymak olduğunu anlayacaksınız.

BÜTÜNE ODAKLANIN

Bu süreçte hedefe odaklanmak çok önemli. Gün içerisinde kendinize ‘’sağlıklı beslenmeliyim,ideal kiloma ulaşmalıyım’’ cümlelerini tekrar edin.Ömür boyu sürdürebileceğiniz bir program edinin.

ERTELEMEYİN,BUGÜN BAŞLAYIN

Bugün zaten bozdum diyerek günün geri kalanını ölçüsüzce yiyerek geçiriyorsanız ve yarın başlarım diyerek kendinizi kandırıyorsanız zamanınızı ve emeğinizi çöpe atıyorsunuz. Bugün yaptığınız ufak kaçamakları yarın telafi ederek yolunuza devam edebilirsiniz.

ACELE ETMEYİN

Programın daha azını tüketerek hızla kilo vermeye çalışıyorsanız metabolizmanıza en büyük kötülüğü yapıyorsunuz demektir. Vücudunuzun sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürmesi için belli bir enerjiye ihtiyacı vardır. Eğer aldığınız enerji miktarını çok düşürürseniz bedeninizi kısıtlı enerji ile yaşamaya alıştırmış olursunuz. Bu da sizin kilo verme hızınızı düşürür ve diyet sonunda hızla kilo almanıza sebep olur.

OLUMLU DÜŞÜNÜN

Umutsuzluğa kapıldığınız anda şimdiye kadar verdiğiniz kiloları düşünün ve kendinize inancınızı yenileyin. Sık sık daha iyisini yapabileceğinizi tekrarlayın. En önemlisi, kilo vermenizin sadece görünüşünüzü değil fiziksel ve ruhsal sağlığınızı olumlu yönde etkileyeceğini aklınızdan çıkartmayın.

SONUCU HAYAL EDİN

Özellikle uzun süre diyet yapan kişiler bir süre sonra sıkılmaya başlayabilir.Bu durumda  programı bozmak yerine ‘ARA PROGRAM’lara geçin ve biraz dinlenin ve bu arada bedeninizi izleyin.

KENDİNİZE KARŞI DÜRÜST OLUN

Yediklerinizi herkesten saklayabilirsiniz fakat kendinizden asla. Bunu anlamanın en güzel yolu beslenme günlüğü tutmaktır.

Ve bunların en önemlisi, kilolu ya da zayıf, sağlıklı ya da sağlıksız bedeninizi sevin. Genetik yapınıza müdahale etme şansınız yok fakat doğru beslenerek vücudunuzu daha iyi duruma getirmek sizin elinizde.