“Yabancıya Mülk Satışı Şimdilik Yattı”

Çanakkale Müteahhitler Birliği Derneği, Truva Otel’de düzenlenen kahvaltı organizasyonunda Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve heyetiyle bir araya geldi. Yerel anlamda pek çok konunun ve geleceğe dair projelerin masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Ülgür Gökhan “Yabancıya mülk satışında bir anlaşma sağlanamadı. AK Partili vekiller, topu CHP’li vekillere atıyor. Ortak imza vermeyi dahi kabul etmiyorlar. O yüzden, yabancıya mülk satışı hayali biraz ertelenecek” şeklinde konuştu. Müteahhitler Birliği Başkanı Hakan Vural ise yabancıya mülk satışının Çanakkale ekonomisine değer katacağını belirterek “Özellikle Uzakdoğu’dan ve Avustralya’dan yoğun talep olacaktır. Bu konu bir an önce çözülmeli” sözlerini kullandı.

Çanakkale Müteahhitler Birliği Derneği, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve heyetiyle Truva Otel’de düzenlenen kahvaltı organizasyonunda buluştu. Kahvaltının ardından Çanakkale’ye dair önemli yatırımların ve gelecek planlarının masaya yatırıldığı toplantıda uzun süredir şehrin gündeminde olan ‘yabancıya mülk satışı’ konusu da uzun uzadıya konuşuldu.

“Mülk satışına taraftarım, arsa satışına karşıyım!”

Konuyu, ilk olarak Belediye Başkanı Ülgür Gökhan açtı. Gökhan, “Yabancıya daire, dükkân ve iş yeri satışına taraftarım. Yabancıya arsa ve tarla satışına ise karşıyım, çerçeve bu… Diyorlar ki, Çanakkale stratejik bölge, o yüzden bu iş olmamalı. Peki, Çanakkale stratejik bölge tamam da, burada başka bir çelişki var” sözlerini kullanarak, söz konusu ‘çelişkiyi’ şöyle ifade etti:

“Yabancıya mülk satmıyoruz ama tarla satıyoruz!”

“Mesela Ziraat Odası’ndan kredi alamayan çiftçiler bazı özel bankalara müracaat ediyor, çoğu da ödeyemiyor sonra bu kredileri ve sonra ne oluyor? Kredi aldıkları banka o tarlalara el koyuyor. O bank hangi bank peki? Siber Bank, yani çoğunluğu Rus olan bir banka… Yabancıya mülk satmıyoruz ama tarla satıyoruz! Kötü niyet arıyorsak, burada var. Dolayısıyla stratejik bölge falan diyerek mülk satışı yapmamak falan, yok böyle bir şey.”

“AK Partililer ‘Bize vatanı sattı dersiniz’ diyorlar!”

Gökhan, mülk satışı karmaşasının kilit noktasının ise AK Parti’li vekillerden kaynaklandığını belirterek şöyle konuştu: “CHP’li vekiller zaten mülk satışına taraftar. Onlar tamam diyor. Sonra mevcut iktidardan vekiller de diyor ki, ‘yabancıya mülk satışı önergesini CHP versin. Yoksa siz AK Parti vatanı satıyor, dersiniz.’ Yahu, biz öneriyoruz zaten, neden böyle bir şey diyelim? O zaman diyoruz ki, dört milletvekili ortak önerge verin, bu işi geçirin. Hatta bunu Cumhurbaşkanı’na söyleyin, o da tamam diyorsa tamam olsun. Buna da tamam dediler önce ama sonra ses çıkmadı. Vazgeçmişler.”

“Kurtulmuş, ‘Olmaz bu iş!’ dedi”

Yabancıya mülk satışında son olarak AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’la yaşadığı bir diyaloğu aktaran Başkan Gökhan şu ifadelere yer verdi: “Aynı araçtaydık. Dedim ki ‘Bülent Bey imzalıyor musunuz?’ Bana, ‘Hayır’ dedi, ‘Önergeyi CHP’liler verecek, yoksa siz AK Parti vatanı satıyor dersiniz, ‘onlar versin biz de onaylayalım’ dedi. “Ama bu durum olayın tabiatına ters”, dedim. Sonra Numan Kurtulmuş, ‘Olmaz bu iş!’ dedi, döndü arkasını gitti. Onun için yabancıya mülk satışı hayalinizi biraz erteleyeniz.”

Toplantı esnasında söz alan Müteahhitler Birliği Başkanı Hakan Vural da Ülgür Gökhan’la benzer temennilerde bulunarak, yabancıya mülk satışının gerekli olduğunu ve bunun şehrin ekonomisini olumlu yönde etkileyeceğini savundu.

Vural’ı geren soru…

Vural, soru-cevap esnasında gelen ‘Eğer yabancıya mülk satışı gerçekleşirse, Çanakkale’ye İngiliz’ler, Fransız’lar gelecek değil. Araplar gelecek… Yöresel kıyafetleriyle kordonda oturacaklar. Yabancıya mülk satışına taraf olurken, işin sosyolojik boyutunu düşünüyor musunuz? Çanakkale halkı buna ne der?” şeklinde bir soru karşısında ise oldukça sinirlendi.

Hakan Vural, ‘yabancıya mülk satışı’ dendiğinde akla sürekli Arapların gelmesini oldukça anlamsız bulduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Konuyu tutup neden bir tane Arap’a odaklıyorsunuz?”

“Yabancıya satış denince akla niye hep Araplar geliyor? Bu konuyu tutup da neden bir tane Arap’a odaklarsınız? Tüm ülkeler şu anda ne ister ne istemez biliyorum. Kamuoyu araştırması yerine, yabancıya konut satılamayacak bir yerin Arap vatandaşları olduğunu, direkt gelip bana sorsanız ben kafadan söylerim. Burada bir buçuk AVM var, uçak yok, adamın ulaşılabilirliği yok. Bizim burada Araplara sunabilecek bir şeyimiz yok. Ayrıca Arap dediğin insanlar, ciddi gelire sahip insanlar. Keşke gelseler, keşke öyle bir şey olsa ama maalesef bir pazarımız yok.”

“Japonlar gelse etrafa ışık saçarlar!”

Vural, Çanakkale’de asıl pazarı olan ülkelerin ise Japonlar ve Avusturalyalılar olduğunu belirterek “Arapları bir kenara koyun, Avusturalyalıların ciddi bir ilgisi var buraya. Bununla birlikte Japonlar mesela… Japon emeklilik fonlarını buraya çekebiliriz. Japon Dili ve Edebiyatı bölümümüz var, üç beş avukat ve üç beş doktora da bunu öğretsek, inanın etrafa ışık saçarlar. Biz bütün dünyaya pazarlanabilir bir coğrafyaya sahipken neden bir Arap’a takılıyoruz? Engin demokrasi diyoruz ama insanları niye ötekileştiriyorsunuz?”

Esra Çanlı