EYT mücadelesi sürüyor

Emeklilikte Yaşa Takılanlar mücadelelerine devam ediyor. Belki bilmeyenleriniz vardır diye kısacık not düşeyim EYT’nin ne olduğuna dair:

1999 yılına kadar emeklilikte yaş kuralı yoktu. 1999’da çıkarılan 4447 Sayılı Yasa emeklilik için yaş kuralı getirdi. 1999 sonrasında işe girenlerden, kadınların 58, erkeklerin ise 60 yaşından önce emekli olamaması şartı getirildi. Yasaların geriye doğru işletilmesi hukuka aykırı olmasına karşın bu yasanın uygulama süresi 1976 yılına kadar geriye gitti.

58-60 yaşına kadar çalışılabilecek işlerin sayısı belli siz de takdir edersiniz ki. Üstelik yaş kaynaklı verimsizlik gerekçesi ile pek çok insan işten çıkarılıyor, iş bulamıyor.

Tekrar tekrar altını çiziyorum çünkü kamuoyuna erkenden emekli olmaya çalışıyorlar gibi bir tablo çizilmeye çalışılsa da EYT’lilerin tamamı hem çalışma yıllarını hem de prim gün sayılarını doldurmuş insanlar. Üstelik hepsi birden emekli olmaya da çalışmıyor. Kimi çoktan emekli olmalıydı, kimi ise önümüzdeki yıllar içerisinde olmalı. Yani kabaca 08.09.1999 tarihinde önce sigortalı olmuş olan pek çok kişi doğal bir EYT’lidir.

Genellikle seçim dönemlerinde artan EYT’lilerin çalışmaları, Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesinde de bir kez daha kendisine gündemde yer bulmaya başladı haklı olarak.

Çanakkaleli EYT’liler de seslerini duyurmak için gerek sosyal medyadan gerekse yerel basından aldıkları destekle çalışmalarını sürdürüyor. Büyük şehirlerde yapılan mitinglere de katılan Çanakkale’deki EYT’lilerin bir sonraki durağı 10 Şubat’ta Ankara’da Anıtkabir ziyareti ile başlayacak olan büyük buluşmada haklarını talep edecekler. Daha sonra ise saat 13’te Yenimahalle’deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde toplanılacak. büyük buluşmaya 81 ilden katılım bekleniyor.

Bu konu aileleri ile birlikte binlerce kişiyi etkiliyor ve her seçim döneminde verilen vaatlerin yerine getirilmesi bekleniyor.

Hatırlayacaksınız, daha çok kısa bir süre önce partiler arasında yaşanan “Önergeyi o vermişse ben onaylamam”, “Dur bakalım ben bir kanun teklifi vereyim de ne yapacaklar?” gibi ciddiyetsiz ve çözüm üretmekten ziyade kendi tabanına şirin görünme çabaları yüzünden haber bekleyen binlerce insan göz bile kırpılmadan mağdur edilmeye devam ediliyor.

Bakalım vaatte bulunmaya gelince mangalda kül bırakmayanlar, EYT’lilerin bu çabalarını bu sefer de karşılıksız bırakacak mı?

Ya da belki bu sefer toplumun çıkarlarını, kendi çıkarları önüne koymayı başarabilecekler mi?

Bekleyip göreceğiz.