Trafikte devrim

İçişleri Bakanlığı’nca 81 ilde uygulamaya konulan “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” projesi dün resmen start aldı. Çanakkale protokolünün katılımı ile konu Cumhuriyet Meydanı’nda kamuoyu ile paylaşıldı. Artık trafikte yeni bir dönem başladı. Sürücüler bundan sonra, kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya geçitlerinde ve okul önlerinde yayalara yol vermek zorundalar. Trafikte öncelik kanunen yayaların oldu. Düzenleme Çanakkale’de vatandaşlarca oldukça olumlu karşılandı.

İçişleri Bakanlığı trafikte devrim niteliğinde bir projeyi hayata geçirdi. Avrupa’da yıllardır uygulanan yaya adımını yola attığında duran araçlar artık Türkiye için hayal olmaktan çıktı. Bakanlıkça 81 ilde, “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” projesi hayata geçirildi. Konuyla ilgili dün saat 12.00’de Cumhuriyet Meydanı’nda kent protokolünün katılımları ile bir etkinlik düzenlendi. Vali Orhan Tavlı konuyla ilgili bir basın açıklamasında bulundu. Emniyet ve Jandarma mensupları projenin detaylarının yer aldığı broşürleri sürücüler ile paylaştılar. Sürücüler Cumhuriyet Meydanı önünde durdurularak konuyla ilgili broşürler ile bilgilendirildiler. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74. Maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle sürücüler görevli bir kişi veya ışıklı bir trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarıyla yaya ve okul geçitlerine gelirken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar hükmü getirilmiştir.

Çanakkale’de yaya geçitleri tekrar düzenlenecek

Konuyla ilgili sürücülerin en büyük problemi Çanakkale’deki yaya geçidi sayısı oldu. Demircioğlu Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı önüne gitmekte olan bir sürücü neredeyse İskele Meydanı’na kadar 6 yaya geçidi ile karşılaşıyor. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuyla ilgili İl Trafik Komisyonu bir çalışma yapacak ve yaya geçitleri azaltılacak bilgisini kamuoyu ile paylaştı.

Trafikte hassas bir döneme girildi

Vali Orhan Tavlı, “Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’mizde de tüm ilçelerimizde, “Öncelik hayatın, öncelik yayanın” sloganıyla trafik konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Trafik konusunda bugüne kadar hassasiyet gösteren vatandaşlarımıza huzurlarınızda teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunmak istiyorum. İnşallah bundan sonrada trafikte hassasiyetimiz devam edecektir. 2019’da bu konudaki çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Çanakkale olarak Avrupa standartlarında olmalıyız”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuyla ilgili, “İçişleri Bakanlığımızın öncülüğünde trafikte yayalara saygı düzenlemelerinin dikkate alınması için bir kampanya başlatıldı. Kampanyanın adı “Öncelik yayada.” Başka kentlere nazaran biz daha iyi bir düzeydeyiz. Daha iyi olmamız lazım, Avrupa standartlarında olmalıyız. Yaya geçitlerinin sayısı ile ilgili bir düzenleme yapmamız gerekecek. Onları da İl Trafik Komisyonu çöze. Buy kampanyada bizde doğal olarak yer alıyoruz ve takipçisi oluyoruz. Devlet tarafından bu konunun gündeme getirilmiş olması önemlidir. Kazasız belasız trafikler diliyorum” dedi.

“Konuyla ilgili taksiciler ve servis şoförlerimiz bilgilendirildi”

Şoförler ve Otomobilciler Odası Çanakkale Şube Başkanı Mehmet Ali Demir, “Bu uygulama 81 ilde yürürlüğe girmiştir. Çanakkale’de Valimiz başkanlığında bir çalışma başlattık. Servisçilerimize ve taksicilerimize konuyla ilgili broşürler dağıttık” açıklamasında bulundu.

“İçişleri Bakanlığı’ndan vatandaşa sms ile bilgi verildi”

İçişleri Bakanlığı bugün konuyla ilgili vatandaşlara bir sms yolladı. Bakanlıktan yollanan SMS’te, “Artık trafikte geçiş üstünlüğü yayalarda… Sürücüler kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaştıklarken yavaşlamalı, buralardan geçen yayalara durarak geçiş hakkını vermelidirler. Öncelik hayatın, öncelik yayanın” cümleleri yer aldı.

Tunahan Ünsal