Çarşamba Sohbetleri sürüyor

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin her hafta çarşamba günü düzenlediği sohbetlerin bu haftaki konuğu SEHAK Yönetim Kurulu Başkanı F. Işıl Demirel oldu.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin haberine göre 30 Ocak 2019 Çarşamba günü Anne Frank Günümüz İçin bir Tarih sergisi kapsamında SEHAK yönetim kurulu başkanı F. Işıl Demirel ile “Anne Frank’ın Öyküsü Üzerinden II. Dünya Savaşı’nı Anlamak” başlıklı sohbet gerçekleştirildi.

Işıl Demirel yanında getirdiği 9 yaşında okuduğu  “Anne Frank’ın Hatıra Defteri” ile “Hitler Oyuncağımı Çaldı” isimli kitapları paylaşırken, daha o yıllarda okuduğu bu kitapların hayatının sonraki sürecinde işi olacağını asla tahmin edemeyeceğini, hayatın getirdiği tesadüflere inandığını söyleyerek sözlerine başladı. Anne Frank’ın hatıra defteri baz alınarak hazırlanan serginin yaratmayı amaçladığı farkındalığın altını çizdi. II. Dünya Savaşı’nın insanlık tarihi açısından en karanlık dönemlerden birisi olduğunu dile getirirken yakın tarihin en vahşi katliamının bilinir ve konuşulur olmasının bugünün faşist, ırkçı zihniyetler ile başa çıkabilmek için gerekli olduğunu vurguladı. Işıl Demirel, sohbetine Anne Frank’ın hatıra defterinden parçalar da okurken günümüzde de düşmanca söylemlerin var olduğunu, kendi gibi olmayana duyulan bu düşmanlığın büyümesinin engellemenin geçmişle yüzleşerek mümkün olduğunu söyledi. Işıl Demirel hatırlamanın önemine vurgu yaparken, hafıza mekanlarının korunmasının önemine de değindi. Dönüştürülen mekanların sadece hafızayı gizlemek için olduğunu, mekanların korunmasının geçmişle, yapılanlarla yüzleşmek için gerekli olduğunu belirtti. Sohbet, konukların soruları ve yorumlarının ardından sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 1 Şubat 2019 Çarşamba saat 18.00’da Kentte 10 Yıl süreli sergisi ilk gün buluşması Müze Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda gerçekleştirilecek.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com