ÇOMÜ’den bir AB Projesi daha

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğretim üyeleri ve görevlileri tarafından hazırlanan Ekolojik ve Kentsel Tarımda Küçük Ölçekli Çiftçiler İçin Yetişkin Eğitimi Kursu ile ilgili AB Projesi kabul edildi.

ÇOMÜ’nün haberine göre Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Karabayır’ın koordinatörlüğünde; Çanakkale Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Nazan Arifoğlu, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Öğütçü, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Baboo Ali, Ziraat Fakültesi Arş. Gör. Dr. Fırat Alatürk ve Bayramiç MYO Öğr. Gör. Selçuk Birer’in de araştırmacı olarak göreve alacağı ‘KA2-Cooperation for innovation and the exchange of good practices’ Erasmus+ programı kapsamında Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan’dan üniversiteler ve ilgili katılımcı kuruluşlarla gerçekleştirilen “Ekolojik ve Kentsel Tarımda Küçük Ölçekli Çiftçiler için Yetişkin Eğitimi Kursu – Adult Training Course for Small Farmers on Ecological and Urban Agriculture (ECOAGRI)” başlıklı proje desteklenmeye değer bulundu.

Proje, toplam 134,161 Euro bütçe ve 24 ay süre ile ‘Bulgarian National Agency’ tarafından AB projesi olarak desteklendi.

Bu proje kapsamında, Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan’da bulunan üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarında çalışan araştırmacı ve eğitmenler kentsel tarımın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için eğitici farkındalık videoları hazırlayarak küçük ölçekli işletmeler kuracak, bu işletmelerde çalışacak personel için online eğitim kursunun yanı sıra interaktif mobil eğitim aplikasyonu da hazırlanmış olacak.

Projenin içeriğine dair bilgi veren Prof. Dr. Ali Karabayır “Ne yazık ki, genel anlamda tüm dünyada kırsal alanlardan kentlere göç sürmekle birlikte, şehirlerde artık yeşil alanlar ciddi anlamda azalmaktadır. Ancak, bu insanların küçük ölçekli işletmeler oluşturarak şehirlerde dahi ekolojik açıdan hem çevreye en az etkisi olan hem de gelir elde etmek amacıyla küçük yeşil bölgeler oluşturabilmektedir. Ekolojik kentsel tarıma örnekler özellikle Avrupa’nın büyük kentlerinde mevcut olup, bu örneklerin de ülkemizde yaygınlaşması için bu proje kapsamında farkındalık videoları hazırlanacak” dedi ve proje süresince hazırlanan tüm çıktıların Bulgarca, İngilizce, Türkçe ve Yunanca olmak üzere 4 farklı dilde hazırlanacağını kaydetti.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com