Emek ve Demokrasi Güçleri sokağa çıkıyor

Çanakkale Emek ve Demokrasi güçleri dün Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesislerinde bir basın açıklaması yaptılar. Sendikalar 24 Şubat’ta sokağa çıkıyor.

24 Şubat Pazar günü Çanakkale Emek ve Demokrasi güçleri sokağa iniyor. Dün saat 13.00’te Çanakkale Belediyesi Çalışanları Sosyal Tesisleri’nde yapılan basın açıklamasını Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Filiz Savaş okudu. Savaş’ın okuduğu metinde, “Çanakkale halkını bizlerle birlikte olmaya davet ediyoruz. Krizi biz yaratmadık, bedelini biz ödemeyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

“Ocak başı enflasyon rakamı yüzde 20.8 olarak açıklandı!”

Yapılan basın açıklamasında, “Ocak başında 2018 yılı için enflasyon rakamı açıklandı: yüzde 20.8! Ekonomi bilimine göre açıklanan resmi enflasyon bile aşırı enflasyon tanımlamasına girerken gerçek enflasyonun hangi tanımlamaya girdiğini varın siz düşünün. Fiyatı zorla bastırılan ekmekte dahi son altı aylık artış %25 dolayında! İsterseniz fiyat artışının önüne geçilemediği yemeklerimizin olmazsa olmaz hammaddesi olan gıdalarda son bir yıllık ortalama fiyat artışlarına bakalım: Patates %300, kuru soğan %200, havuç % 128! Daha da vahimi, tarım ülkesi olan Türkiye’de gıda fiyat enflasyonu geçtiğimiz yılın her ayında Dünya gıda enflasyonunun üzerinde seyretmiş…Birbiri ardına kapanan dükkânlar, konkordato ilan eden şirketler, iflas eden köklü şirketler…Kabaran elektrik-su-doğalgaz faturalarımız, ödeyemediğimiz borçlar nedeniyle evlerimize gelen hacizler…. İşten çıkarılan yüzlerce işçi ve emekçi kardeşlerimiz….

“Fiyat artışları son 16 yılın en yüksek seviyesinde”

Türkiye bir ekonomik krizin içerisindedir. Yetkili ağızların enflasyon düştüğünü söylemesi enflasyonu düşürmüyor! Yetkili ağızların “kriz yok” demesi ekonomik krizi yok etmiyor. Bu söylemler yalnızca gerekli önlemlerin alınmasını geciktiriyor! Enflasyon, işsizlik, yoksullaşma gibi hayatımızı cehenneme çeviren bir ekonomik krizle karşı karşıyayız. Ekonomik kriz sadece kamu emekçilerinin değil emeklilerin, esnafın, tarım emekçilerinin yaşamını tehdit etmektedir. Ülke ekonomisinin hızla durgunluğa doğru gittiğini görüyoruz, fiyat artışları son 16 yılın en yüksek seviyesinde…

“24 Şubat’ta sokaklardayız”

Çanakkale Emek Demokrasi Güçleri olarak kamu çalışanlarının işçilerin emeklilerin esnafın ekonomik sorunlarını ve bunlara yönelik taleplerimizin karşılanması amacı ile 24 Şubat Pazar günü sokağa çıkma kararı almış bulunmaktayız. Bütün Çanakkale halkını bizlerle birlikteliğe davet ediyoruz. Krizi biz yaratmadık, bedelini bizler ödemeyeceğiz” cümleleri yer aldı.

Tunahan Ünsal