“Nüfus çalışanları kargaşa içinde”

Türk Büro-Sen Tekirdağ/Çanakkale Şubesi Başkanı Adnan Gürel, pasaport ve ehliyetlerin nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanmasıyla birlikte hem çalışanların hem de vatandaşların mağdur olduklarını ileri sürerek “Nüfus çalışanları büyük bir kargaşanın içerisine düştü” dedi.

Türk Büro-Sen Tekirdağ/Çanakkale Şubesi Başkanı Adnan Gürel, yazılı bir basın açıklamasıyla nüfus müdürlüklerinde yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Gürel’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Bilindiği üzere 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Pasaport ve Ehliyetler Nüfus Müdürlüklerinden verilmeye başlanmıştır. Bununla birlikte, Nüfusta yaşanan yığılmalara beraberinde personel yetersizliği de eklenince hem çalışanlar hem hizmet alan vatandaşlarımız mağdur olmaktadır.

Nüfus çalışanları, iş yoğunluğu ve elaman yetersizliği içerisinde büyük bir özveri ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Hem de büyük bir sabır ve metanetle… Ancak bu gayretli çalışmalar takdir görmediği gibi yeterli dahi görülmemektedir. Bugün pek çok il ve ilçe yeni nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport talep kuyruklarını eritmeye çalışıyor,  nüfus çalışanları büyük bir kargaşanın içine düşmüş vaziyettedir.

Nüfus müdürlüklerinde zaten eksik olan personelle iş yoğunluğu daha da artmıştır. Sadece 60-65 Milyon yenilenecek nüfus cüzdanı vardır. Ehliyet ve Pasaportta nüfustan verilmekte, nüfus müdürlüklerinde talep birikmeleri neticesi gerginlikler, büyük kargaşalar, yaşanmaktadır. Bu durum Nüfus Personelini de olumsuz yönde etkilemektedir. Maalesef nüfus çalışanlarının huzuru kaçmıştır.

Maliye Bakanlığı personel eksikliğinin giderilmesi için kadro tahsisinde bulunması sorunların çözümü noktasında nispeten çare olacaktır. Bunun yanında acilen çalışanları motive edecek şartların sağlanması ayrıca Nüfus Müdürlüklerinde güvenlik tedbirleri de alınmalıdır.

Biz dün uyardık, bugün de uyarıyoruz!

İçişleri Bakanlığı ve siyasiler bir an önce tedbir almalı, ne vatandaşlar ne de nüfus personeli mağduriyet yaşamamalıdır.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ FİZİKİ VE TEKNİK AÇIDAN İŞ YOĞUNLUĞUNU KALDIRMIYOR

Aynı zamanda fiziki şartlar açısından bu kadar insan yoğunluğunu kaldıramayan mekanların tek çözümü acil olarak, makul sayıda işlem yapabilecek şekilde randevu sisteminin organize edilmesinden geçmektedir.

Nüfus çalışanları iş yoğunluğu sebebi ile İçişleri Bakanlığı çalışanları için açılan Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavına dahi hazırlanamamaktadır. Maalesef sınava hazırlanamayan Nüfus çalışanları diğer personel ile eşit şartlarda bu sınavlara katılamamaktadır. Bu durum da çalışanları olumsuz yönde eklemektedir.

NÜFUS ÇALIŞANLARININ FAZLA ÇALIŞMA SAATLERİ ARTTIRILDI ÜCRETLERİ DÜŞÜRÜLDÜ

Bunların üstüne birde basiretsiz sendikanın masada yetkili olması 2017 yılında fazla mesai 6 ay ve 2017 yılı merkezi yönetim bütçe kanununun K cetvelinde belirlenmiş olan saat ücretinin 5 katı esas alınırken 4.Toplu sözleşmede 2018 ve 2019 yılları için mesai aylık 50 saat toplam 500 saate çıkarılmış oran 5 kattan 3 kata düşürülmesi ile artan iş yüküne rağmen fazla çalışma ücretleri artması gerekirken % 40 azalmış bu durumda mevcut sendika nüfus çalışanının adeta alın terini emeğini heba etmiştir. Moral ve motivasyonunu bozmuştur.

Biz Türk Büro-Sendikası olarak; her zaman olduğu gibi, bu günde bütün gücümüzle nüfus çalışanlarının sorunlarını çözmek için mücadele ediyoruz. Bu kadar özveri ile çalışan nüfus personelinin özlük hakları ile ilgili kanuni düzenleme yapılarak, ayrı bir unvan tahsisi yapılmalıdır.  “İçişleri ve nüfus çalışanları: biz varız, biz yaşıyoruz, bizim farkımıza varın” demekteler.

Bu konuda İçişleri Bakanı vali ve kaymakamlarımıza çağrımız vardır. “nüfus çalışanlarının sorunlarının çözümü için gayret sarf ediniz. Nüfus çalışanları sadece ve sadece emeğinin karşılığını alarak, huzurlu çalışma ortamı talep etmektedir.”