“Ayakçı Emlakçıları” Bitiren Yönetmelik

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’te 2018 yılında yapılan değişiklik sonrası emlakçılığın kuralları yeniden düzenlenmişti. Gayrimenkul Müşaviri Fikri Başer ve Çanakkale Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara, gazetemize yaptığı değerlendirmede yönetmeliği emlakçılar açısında olumlu bir gelişme olarak nitelendirirken emlak danışmanlarının süreç içerisinde yaşadığı problemleri da değerlendirdi. Yönetmeliğin şartlarını olumlu bulduğunu kaydeden Dara, “Gerçek emlakçılar, yeterlilik belgesi olan emlakçılar bu işi yapacak. Düzenleme, ‘ayakçı’ tabir edilen sokak emlakçılarının önünü kesmek için yapıldı.” diye konuştu.

Emlakçılığın kurallarını yeniden düzenleyen Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik, 5 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Emlakçılar en az lise mezunu olacak, emlak ofisleri ise 30 metrekareden küçük olamayacak gibi maddelerin yer aldığı, 24 maddelik taslak hakkında Çanakkale Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara ve Gayrimenkul Müşaviri Fikri Başer ile görüştük.

BELGESİ OLMAYAN EMLAK OFİSİ AÇAMIYOR

Gayrimenkul Müşaviri Fikri Başer, “Ticaret Sicil Müdürlüğü’nden yetki belgesi alamayanlar bu işi yapamayacak. Ticaret İl Müdürlüklerinde emlak danışmanlığı yapabilmek için bir sistem var. Çalışma ortamları 30 metrekareden aşağı olmayacak. Üçüncü olarak da ticaret yapma belgeleri olacak. Ya Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı olacak ya da Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı olacak. Bunların belgelerini istiyor ve bu belgeye istinaden bir yetki belgesi veriyorlar. Bu bakanlık onaylı yetki belgesi olmayanlar da emlak danışmanlığı bürosu açamıyor.” dedi.

DENETİMİNİ ZABITALAR YAPIYOR

Halk Eğitim Emlak Danışmanlığı Usta Öğreticiliği de yapan Başer, yetki belgesi olmadan ofis açanların belediyeler aracılığıyla kontrol edildiğini kaydetti. Başer, “Zabıta gelip kontrol ediyor ve emlak ofisleri 30 metrekareden küçükse, kapatın, diyor. Yönetmelikten önce ofisi bulunanlar için de bu kadar katı olmasa da bazı şartlar istendi. Bu şartlara tepki gösterince, özel bir komisyon kuruldu. Komisyondan ne çıkacağı ise belli değil. Yeni açılacak emlak ofisleri için yapılan düzenlemeyi gayet olumlu buluyorum. İşini layıkıyla yapanların hakkı yenilmemiş olacak.” diye konuştu.

DARA YÖNETMELİĞİ OLUMLU BULDU

Mevcut emlakçıların oda kaydı bulunduğu ve adreslerini değiştirmedikleri sürece yetki belgesini alabileceklerini belirten Çanakkale Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Lütfi Dara ise yeni emlak ofisi açacaklar için Taşınmaz Ticaret Yönetmeliği’nde getirilen şartları da olumlu buldu.

Başkan Dara, “2018’in Haziran ayında yürürlüğe giren kanuna göre; Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yetkilendirme belgesi veriliyor. Evrakları yeterliyse yetki belgesi onaylıyor. Ofisi bulunanların oda kaydı bulunduğu sürece yetki belgeleri veriliyor. Yeni ofis açacak olanlarda ise lise mezuniyeti, 30 metrekare gibi şartlar aranıyor. Bu şartlar da gayet normal.” dedi.

AMAÇ; AYAKÇI EMLAKÇILARIN ÖNÜNÜ KESMEK

Kanun değişikliği hakkındaki düşüncelerini de gazetemiz ile paylaşan Dara, “Yetki belgesinin olması doğru bir şey. Vatandaş en azından muhatap olduğu kişinin yetkili olup olmadığını bilir. Yetkisi olmayanlar artık bu işi yapamayacak. Bu uygulama da zaten ‘ayakçı’ tabir edilen sokak emlakçılarının önünü kesmek için yapıldı. Hiçbir ofisi olmayan, maliyeye kaydı olmayan, sokakta vatandaşı yakalayıp emlak satışı vs yapanları engellemiş olacaklar. Gerçek emlakçılar, yeterlilik belgesi olan emlakçılar bu işi yapacak.” diye konuştu.

PİYASANIN DURUMU KÖTÜ

Öte yandan emlak piyasanın çok kötü olduğunu da vurgulayan Dara, “Ayda bir daire bile satabilsek en azından çarkı döndürebileceğiz. Aylardır daire de arsa satışı da yapamıyoruz. Hiçbir şekilde talep yok. Eskiden vatandaş, almasa bile incelerdi, sorardı. Şimdi soran da yok. Ancak şimdi bakmaya dahi gelen yok. Kimse parasını gayrimenkule yatırmak istemiyor. Kiralama da eskisinden daha düşük.” dedi.

Eylem Gözeldere

 

 

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com