“Palmiye Yemek’in işçileri mağdur edildi!”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Gelibolu 2. Kolordu Komutanlığına bağlı birliklerin yemek tedarik işini yürüten Palmiye Yemek Üretim Temizlik Turizm Sanayi ve Ticaret Şirketi sözleşmesinin Milli Savunma Bakanlığı’nca feshedilmesiyle işçilerin mağdur edildiğini ileri sürerek Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Palmiye Yemek Üretim Temizlik Turizm Sanayi ve Ticaret Şirketi sözleşmesinin Milli Savunma Bakanlığı’nca feshedildiğini ve bu yüzden işçilerin mağdur edildiğini belirtti.

Ceylan, konuyla ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından cevaplanması için Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde fesih ile işçilerin mağdur edildiğini belirterek, MSB’nin fazla mesai ücretlerini ödememek için işçilere “İşten çıkarma tehdidi” ile mobing uygulandığı iddiasının bulunduğunu söyledi.

“Bu feshin amacı nedir?”

Ceylan, “Böyle bir fesih işlemi söz konusu ise gerekçesi nedir? Bu fesih ile 20’nin üzerinde işçi MSB tarafından mağdur edildi” şeklinde konuşarak şöyle devam etti: “Fesih ile birlikte işçilerin hakları ile ilgili olarak kıdem ve ihbar tazminatları, mesaileri ile resmi izinleri kaynaklı alacakları için MSB tarafından 2 ayrı komisyon kurulduğu ifade edilmektedir. Bu konularda çalışma yapmak üzere kurulan komisyon çalışmaları nelerdir? Söz konusu iş akdi fesihleri dolayısıyla işlerine son verilen işçilerin yasal haklarına ilişkin bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir?”

“Bakanlık tarafından bir inceleme yapıldı mı?

Ceylan sözleşmeli 4/A işçilerinin günlük 7,5 saat çalışması gerekirken 9 saat çalıştırıldıkları ve yaptıkları günlük 1,5 saatlik mesai ücretinin taraflarına ödenmediği iddialarının bulunduğunu belirtti. Ceylan önergesinde “Çalışanların günlük mesai ücretlerini talep ettiklerinde işten çıkarılmakla tehdit edildiği ve günlük 1 saatlik yemek molalarının olduğunu, yemek molası saatinde de görev yerlerini terk etmemeleri gerektiğinin söylendiği ve bu şekilde çalışanlara mobing yapıldığı iddiaları bakanlığınıza ulaşmış mıdır? Konuya ilişkin olarak bakanlığınız tarafından yapılan inceleme ve soruşturma mevcut mudur? Şayet yok ise konunun incelenmesi için bir çalışma yapılacak mıdır?” diye sordu.

Haber Merkezi

 



WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com