Olmayan Adaletin Heykeli Dikildi

Geçtiğimiz yıllarda Çanakkale’de düzenlenen Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Adalet Kurultayı’nda temelleri atılan Adalet Heykeli ile birlikte Adalet Meydanı açılışı bugün 16.00’da gerçekleşti. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından tasarlanan adalet heykeli, Cumhuriyet Halk Parti’lilerin ve vatandaşların katılımları ile açıldı.

Tüm yurtta tartışılan adalet kavramının heykeli, Çanakkale’de dikilmiş oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Adalet; aş, iş, ekmek ve özgürlük demektir” vurgusunda bulunurken, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Bugün burada adalet arayışını taçlandıracağız” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından “Adalet” kavramı uzun zamandır slogan şeklinde kullanılıyor. Adalet yürüyüşü, adalet kurultayı ve hak, hukuk, adalet sloganlarında CHP geçtiğimiz yıllardan beri adalet kavramını sıklıkla kullanıyor. CHP’nin Çanakkale’de geçtiğimiz yıllarda yapmış olduğu Adalet Kurultayı’nda bir adalet heykeli fikri ortaya atıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından adalet heykeli son şeklini aldı. Özgürlük Parkı, İskele Meydanı derken Çanakkale Belediyesi Adalet Heykeli için 18 Mart Stadyumu’nun hemen yanı başındaki alanda üçgen parkta karar kıldı. Dün adalet heykeli Çanakkale Belediyesi tarafından belirlenen yerinde açıldı.

Açılışa, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, İl Başkanı İsmet Güneşhan, Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, İlçe Belediye Başkanları ve İlçe Başkanları ile vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen açılış töreni saat 16.00’da gerçekleşirken, protokol konuşmaları şu şekilde oldu:

Erkek: “Çanakkale Adalet şehri olacaktır”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, “Bu topraklarda adalet mücadelesi hep sürecektir. Tüm Belediyelerimizin Adalet Kurultayı’na çok büyük katkıları oldu. Adalet Kurultayı süreci sonunda bugün burada bu süreç taçlanıyor. Adalet her şeydir. Adalet; aş, iş, ekmek ve özgürlük demektir. Adalet içtiğimiz sudur. Çanakkale önümüzdeki dönemde inanıyorum, barışın ve özgürlüğün kenti olmasının yanında adalet kenti de olacaktır. Bu parkımız Türkiye ve adalete armağan olsun” ifadelerinde bulundu.

Ceylan: “Adalet toplumun yapı taşıdır”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, “Adalet toplumların yapı taşıdır. Yüzyıllar boyunca hiçbir ülke hiçbir ulus adalet olmadan gelişememiştir. Biz maalesef 16 yıldır devam eden iktidar süresince, en çok adalet konusunda geriye gittik. Hala daha adalet arıyoruz. Adalet yürüyüşü ile başlayan ve kurultayla devam eden sürecin sonucunda adalet arayışımız devam ediyor. Özgürlüklerin ve barışın kentinde adaleti taçlandırmak çok önemlidir” açıklamasında bulundu.

Gökhan: “Adalet arayışımızı taçlandırdık”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “İçinde bulunduğumuz hafta adalet ve demokrasi haftası. İçinde bulunduğumuz park Çanakkale’nin yeni adalet parkıdır. Adalet ve demokrasi, adalet ve demokrasi özlemimizi dile getirdiğimiz bir haftadır. Tam 26 yıl önce bugün Uğur Mumcu gericiler tarafından bombalı bir saldırı ile ortadan kaldırıldı ancak düşüncelerini ortadan kaldırmak söz konusu dahi olamaz. Onun hukuk alanındaki düşünceleri 26 yıldır olduğu gibi korunmaktadır.

Ülkenin her yerinden pek çok insanın yaşamak için Çanakkale’ye geldiğini görüyorum. Bugün burada sadece bir parkın, bir meydanın açılışını yapmayacağız. 2017 yılından bugüne kadar süren adalet arayışını taçlandıracağız.” dedi.

Tunahan Ünsal