Eski Kent Fotoğrafları Okuma Etkinliği

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Eski Kent Fotoğrafları Okuma” etkinliğinin on birincisi gerçekleştirildi.

23 Ocak 2019 Çarşamba Günü Ahmet Kolkoparan ile bu ay 26 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilen etkinlikte süre sıkıntısı dolayısıyla yorumlanamayan fotoğraflar yorumlandı. Çanakkale fotoğraf tarihine değinilen etkinlikte Sepulchre fotoğrafları ve fotoğraf editörlüğü hakkında da bilgiler verildi.

Kartpostal editörlüğünün Çanakkale kartpostallarında sıklıkla karşılarına çıktığını söyleyen Ahmet Kolkoparan Ghazarian, Zaulides ve Kichmichian Kardeşler damgalı fotoğraflar üzerinden yorumlamalar yaptı. Konukların da katılımıyla zenginleşen etkinlikte Çanakkale’nin caddeleri, mahallelerinin isimlendirmeleri, oluşum tarihleri gibi konular üzerinde de fikirler paylaşıldı. Etkinlik sonunda daha önceki etkinliklerde konuşulan F.M, F.M.K, M.K kısaltmalı ve M. Kemal olarak geçen fotoğrafların Mehmet Kemaleddin isimli bir fotoğraf stüdyosuna ait olabileceği belirtildi.

Ele geçirilen bir kartpostalın arkasında Osmanlıca olarak yazılan yazılardan böyle bir sonuca varılabileceği, Mehmet Kemaleddin hakkında da araştırmacıların çalışmalar yapması gerektiği vurgusu yapıldı. Etkinlik Şubat ayının son Çarşambasında farklı fotoğrafların yorumlanacağının bilgisinin paylaşılması ve gerçekleştirilmiş olan etkinliklerin çözümlemelerinin ve fotoğraflarının blog sayfası üzerinden paylaşılacağı bilgisini verilmesinin ardından sona erdi.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com