dav

Çanakkale, Betonlaştı ve Sıkıştı!

Çanakkale’nin son zamanlarda yaşadığı iki büyük sorunu aynı karede… Betonlaşma ve otopark yetersizliği!

Geçmiş yıllarda, kışları sakin ve yazları hareketli bir kent olması gibi bir özelliği bulunan Çanakkale şimdilerde 7 gün 24 saat kalabalık bir hale geldi. Almış olduğu göçün yanı sıra emekli ve öğrenci nüfusunun fazla görüldüğü kentte belli başlı sorunlar sorundan çıkıp giderek problem halini almaya başladı.

“Yeşil alanlar yetersiz”

Kent genelinde yeşil alan yetersizliği iyiden iyiye hissedilir hale gelirken, parklar ve bahçeler artık yetersiz kalmaya başladı. Özellikle İskele Meydanı ve Kordon için vatandaşlar neredeyse tamamı betonarmeden oluşmaktadır yorumlarında bulundu. Dar sokakları ile Avrupa’nın çeşitli ülkelerini anımsatan Çanakkale’de dar sokaklara bir de plansız bir şekilde dağılan yerleşmeler dikkat çekiyor. Yeşil alan giderek azalırken, çok katlı yapılarda artış yaşanması vatandaş nezdinde pek de olumlu karşılanmadı.

“Araç sayısı giderek artıyor”

Metrekareye düşen araç sayısının giderek artması sonucunda mevcut park alanları yetersizleşti. Ekonomik kriz var diyenlere inat Çanakkale’de her ay araç satışında yüzde 5’lik bir artış meydana geldi. Bu da demek oluyor ki Çanakkale trafiğine her ay yüzde beşlik bir artışla yeni araçlar ekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Kapalı Pazar yerinin üzerinden çekilen bir fotoğrafta Çanakkale’nin araç kalabalığı ve betonarme görüntüsü gözler önüne serilmiş oldu.

“Hayal tüccarlığı değil somut proje şart!”

Çanakkale halkı 31 Mart seçimlerine sayılı günler kala, “Çanakkale için hayal tüccarlığı değil, somut, gerçekleşebilecek projeler” talep etti.

Tunahan Ünsal