DİSK: “4+4 zulmüne son verilsin!”

DİSK Genel İş Sendikası tarafından dün PTT önünde basın açıklamasında bulunuldu.

DİSK Genel İş Sendikası tarafından dün PTT önünde saat 15.30’da basın açıklamasında bulunuldu. DİSK tarafından yapılan basın açıklamasında, “4+4 zam zulmüne son verilsin” vurgusunda bulunuldu.

Açıklamada, “Bilindiği gibi Aralık 2017’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 375 sayılı KHK’da önemli değişiklikler yapılarak taşeron şirketlerde çalışan işçilerin merkezi idareye ve yerel yönetimlerin belediye şirketlerine geçirilmesi öngörülmüştür. Bu çerçevede 2018 yılında merkezi idarede sürekli işçi kadrosuna ve yerel yönetimlerde belediye şirketlerine geçirilen taşeron işçiler ücret açısından büyük mağduriyet yaşıyor.

375 sayılı KHK çerçevesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre merkezi kamu idaresinde sürekli kadroya geçirilen taşeron işçiler 31 Ekim 2020 tarihine, belediye şirketlerine geçirilen taşeron işçiler ise 30 Haziran 2020 tarihine kadar Yüksek Hakem Kurulu tarafından saptanan ücret zamlarını alabiliyorlar.

YHK tarafından bağıtlanan toplu iş sözleşmesine göre 375 sayılı KHK kapsamındaki işçilerin 1 Ocak 2018 tarihindeki ücretlerine her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılmaktadır. Bu zamlar 2019 ve 2020 yılları içinde aynı şekilde uygulanacaktır. Böylece 375 sayılı KHK kapsamındaki işçilerin ücretleri fiilen asgari ücret civarına mahkum edilecektir. Tüm işçiler her hangi bir sınırlamaya tabi olmaksızın 2019 yılı kamu toplu iş sözleşmeleri kapsamına alınmalıdır” cümleleri yer aldı.

Tunahan Ünsal