Yeni Çanakkale

Son sayımlara göre giderek büyüyen ve gelişen Çanakkale’nin nüfusu 175 binlere dayandı. Çanakkale’de artan göç ve nüfus yoğunluğu için çözüm olarak yeni yerleşim alanları imara açıldı. İmara açılan alanlar kısa sürede yapılaşarak, konutlar sahiplerine teslim edildi. Büyüyen Çanakkale’nin sorunları da büyümeye ve içinden çıkılamaz noktalara gelmeye başladı. Yerel yönetimlerce Çanakkale’de yapılaşma Karacaören ve Cezaevi karşısına kaydırıldı. Vatandaş Çanakkale için “Artık yeni bir Çanakkale var” yorumlarında bulundu.

Nüfus yoğunluğu olarak sürekli bir değişme maruz kalan ve her geçen gün nüfusu artış gösteren Çanakkale’de yeni yerleşim alanları ortaya çıkmaya başladı. Yaklaşık 5 sene içerisinde Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi çevresi, Karacaören çevresi ve Cezaevi’nin karşısında kalan Nusrat ve Kerime Sultan Öğrenci Yurtlarının çevresi…

“Dağın başında kalan öğrenciler şimdi şehiriçinde”

KYK’nın Nusrat ve Kerime Sultan Öğrenci yurtları cezaevinin karşısında kalan alana yapıldığında vatandaşın kafasında tek bir soru belirdi; “Bu öğrenciler dağın başında ne yapacak?” O dağ başı çok kısa bir sürede yaklaşık 3 yıl içerisinde gelişti ve değişti. Müteahhitler tarafından cazibe bölgesi haline gelen İsmetpaşa Mahallesi Atikhisar Caddesi üzerinde kalan alan yapılaştı. Yapılar tamamlandı ve sahiplerine teslim edildi. Binlerce insan teslim aldıkları dairelerde yaşamaya başladılar. Otogardan çekilen, Nusrat ve Kerime Sultan öğrenci yurtlarının olduğu bölgelerin fotoğraflarında, bölgede yoğun bir şekilde inşaat faaliyetlerinin devam ettiği gözlendi.

“Başkandan yeni gelişen bölgelerde teknik incelemeler”

Çanakkale Belediyesi tarafından yeni yerleşim alanlarında hızlı bir şekilde altyapı çalışmaları yürütüldü ve yürütülmeye devam ediyor. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yeni yapılaşma gösteren bölgelerde teknik incelemeler yaparak, bölgede kontrollü bir büyüme yaşanması için denetlemelerini sürdürüyor.

Belediye tarafından Ç9 ve Ç6 otobüs hatları ile İskele Meydanı’ndan Nusrat ve Kerime Sultan Öğrenci Yurtlarına ulaşım karşılıklı olarak sağlanır hale geldi. İki hatada öğrenci yoğunluğunu gözleniyor.

“Köyleri ve beldeleri ile birlikte Çanakkale Merkez’in nüfusu 175 bin!”

Metrekareye düşen araç sayısı bakımından oldukça sorun yaşayan Çanakkale Merkez’de çözülemeyen sorunların başında otopark sorunu geliyor. Otopark yetersizliğinden dolayı trafik akışında zaman zaman sorunlar yaşanan Çanakkale’de trafik büyük şehirleri aratmayacak hale geldi. Hızlı nüfus artışından ve göçten dolayı yoğun bir şekilde yapılaşmanın yaşandığı Çanakkale’de betonerme bir görüntü oluştu.

“Büyüyen Çanakkale’de ulaşım sorunları başladı”

Özellikle öğrencilerin sonrasında çalışan kesimin çokça şikayet ettikleri konuların başında toplu taşıma ücretleri geliyor. Çanakkale’de toplu ulaşım bedelleri büyükşehirleri geride bıraktı. Akaryakıt giderleri gerekçe gösterilerek yapılan zamlarla vatandaş ulaşım için ciddi bedeller ödemeye başladı. Yeni yerleşime açılan alanlara yapılan seferler ile ulaşım entegre bir şekilde gelişti. Gelişmeler sırasında yeni hatlar ortaya çıktı, durakta bekleme süreleri uzadı.

“Özellikle Ç11K Kepez hattı metrobüse döndü”

Avcılar-Zincirlikuyu Metrobüs hattı gibi olan Kepez hattı için vatandaş ek sefer talep etti. Sabah ve akşam saatlerinde otobüste ezilme aşamasına gelen vatandaş Ç11K sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini vurguladı.

“Çanakkale’nin sorunları da büyüyor”

Havadan Çanakkale’ye bakıldığında, kentin bir taraftan Kepez’e dayandığı bir taraftan da Karacaören Köyüne yanaştığı görüldü. Sorunları ile büyüyen Çanakkale’de önümüzdeki dönemlerde çözülmesi gereken problemlerin büyüyeceği vatandaşlar tarafından çarşıda, pazarda dillendirilir oldu.

Tunahan Ünsal