Vatandaş doğalgazdan kaçıyor

Kent genelinde doğal gaz bağlantısı olan vatandaşta olmayanda hala daha kömür kullanmaya devam ediyor. Doğalgaza gelen zamlar vatandaşı canından bezdirdi!

Kış aylarının kendisini giderek hissetmesiyle hava sıcaklıkları akşam saatlerinde neredeyse 0 derece dolaylarında seyir ediyor. Hal böyle olunca vatandaşın öncelikli baş etmesi gereken sorun soğuk oluyor. Çanakkale’de mahallelere, caddelere ve sokaklara doğalgaz bağlantısı geçtiğimiz yıllarda tamamen döşendi. Birçok vatandaş sokağına doğalgaz geldiğini duyar duymaz doğru kombicilerin yolunu tuttu. Ortaya çıkan sonuca göre, kombiyi bağlatan bir bağlatmayan bin pişman.

Kombili dairelerde Ocak ayında doğalgaza gelen peş peşe zamlardan sonra ısınma bedelleri neredeyse 500 TL’yi buldu. Site içerisinde yaşamayan ve kendi yaktığı kadarını kendisi ayarlayan kombili 3+1 daire sakini, üşümeyeceği bir dereceye kombiyi ayarladığında, eline gelen fatura 400 TL’yi buldu. Geçtiğimiz yıllarda 300 TL’ye ısınan vatandaşın evine zamlardan sonra yakacak bedeli olarak 400 TL geldi.

Doğalgaza gelen zamlar vatandaşı bezdirdi, birçok kentli kömürle ısınmaya geri döndü. Kömür doğalgaza göre daha az maliyetli olmasının yanında çevreye verdiği zarar göz önüne alındığında daha zahmetli bir işe dönüştü. Kömürle ısınan apartmanlardan çıkan dumanlar Çanakkale’nin üzerinde kara bulutların dolaşmasına zemin hazırladı. Bazı mahallelerde kömürle ısınmanın sonucu olarak is kokusu net bir şekilde hissedilir oldu.

Vatandaş bu fatura bedellerinin karşısında, “kömürle de olmuyor kömürsüz de!” vurgusunda bulundu.

Tunahan Ünsal