Tekvandoda Çanakkale damgası

Çanakkaleli Tekvandocular, ulusal yarışmalarda aldıkları başarılı sonuçlarla bu spora isimlerini altın harflerle yazdırmayı sürdürüyor. Daha önce Yıldızlar Avrupa Şampiyonu olan Milli Tekvandocumuz Zeynep Taşkın başarısını bir üst kategori olan Gençler’de de Türkiye Şampiyonu olarak katlarken, Genç Bayanlar kategorisinde yarışan Melek Gündoğdu da Milli Takım’a çağrıldı. Yıldızlar kategorisinde 2016 yılında Avrupa 5.’si olan sporcumuz Mustafa Önem ise yine bir üst kategori olan Gençler kategorisinde Milli Takıma çağrıldı.

Çanakkaleli sporcuların tekvandoda elde ettiği başarılar, katıldıkları her yarışmada daha da artarak devam ediyor.

İlimizin tekvando sporundaki başarısının en büyük mimarlarından olan Çanakkale Tekvando İl Temsilcisi Hasan Altunışık, sporcuların elde ettiği başarıya büyük emekler ve fedakârlıklar sonucunda vardıklarını belirterek, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörden desteklerini esirgememelerini istedi.

Tekvando İl Temsilcisi, Milli Takım ve Anafartalar Spor Kulübü Antrenörü Altunışık’ın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Tekvando Federasyonu’nun 2019 yılı Faaliyet Programında yer alan Gençler Tekvando Türkiye Şampiyonası 15-20 Ocak 2019 tarihleri arasında Konya’da yapıldı. 74 ilden 2200 sporcu iştirak ettiği şampiyonaya yoğun bir ilgi ve katılım vardı.  Bu katılımcı iller arasında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol şehirler ve iller de bulunmaktaydı. Zorlu müsabakalar yaşandı, sporcular kıyasıya mücadele verdiler.

Ülkemizin ve Çanakkale’mizin gururu, Avrupa Şampiyonu sporcumuz 49 kg’da yarışan Zeynep Taşkın, şampiyonada mükemmel maçlar ortaya koydu. Kategorisinde 131 sporcu bulunan Zeynep, beş maçını nakavt olmak kaydıyla 7 maç alarak rakiplerini yendi. Onun yaptığı maçları tüm illerin antrenörleri ilgi ve beğeni ile seyrettiler. Maçta favori olarak gösterilen sporcumuz Zeynep gereğini yerine getirerek Türkiye şampiyonu oldu ve altın madalyayı almayı başardı. Milli Sporcumuz Zeynep bu yıl yapılacak olan Avrupa Tekvando Şampiyonasına katılma hakkını aralamış oldu. Ayrıca şampiyonada kulübümüz sporcusu 59 kg da şampiyonaya katılan Milli Sporcumuz Mustafa Önem, Melek Gündoğdu isimli sporcularımız yaptıkları mükemmel maçlarla rakiplerini yenmeyi başararak ilk dokuza girdikleri için 13-16 Şubat 2019 tarihlerinde Antalya’da yapılacak olan Uluslararası Turkish Open Taekwondo Şampiyonası’nda Türk Milli Takımını temsil etme hakkını elde ettiler. Sporcularımız bu başarıyı hak ettiler çünkü çok gayretli çalışarak bu şampiyonaya hazırlandık. Ben sporcularıma güveniyorum, yapılacak olan şampiyonada da şampiyonluklar alacaklarını almaları konusunda onlara güveniyorum.

Şampiyonaya 8 sporcuyla katılarak Çanakkale Tekvandosunun gelişmesi ve başarılı olması için elimizden gelen tüm imkânları seferber ettik. Bu şampiyonaya günde çift idman yaparak hazırlandık. Bu sporun temeli olan minik ve yıldız sporcularımız, yarınların Avrupa ve Olimpiyat şampiyonları olma aşamasında gayret gösterecekler. Ben de İl Temsilcisi olarak onlara iyi bir ortam sunmak ve onların daha iyi ortamda spor yapabilmeleri için yetkili kişi ve kuruluşlarla irtibat halinde olacağım.

Aldığımız başarılar, sporcularımıza imkân verildikten sonra ve desteklendiklerinde, ne kadar büyük başarılara imza atabileceklerinin teminatıdır. Çanakkale kamu kurum ve kuruluşlarından, özel sektöründen tekvandoda da ve diğer tüm sporlarda Çanakkale’nin adını duyuran başarılı sporcularımıza yardım ve desteklerini esirgememelerini diliyoruz.

Ben bu sporcularımızı bir kez daha tebrik ediyor, kendilerinden derecelerine derece katarak daha büyük başarılar beklediğimizi ifade etmek istiyorum.”

Haber Merkezi