MISIR SAVAŞI

Mısır Savaşını sinema yapımcıları kazandı. Sinema sahibi olan Güney Koreli iş adamı ve onun yardımcısı da yeni bir Cem Yılmaz yaratmaktan kurtulmuş oldu! Bilindiği üzere film yapıcıları ile sinema sahiplerin promosyon bilet ve birlikte mısır ve kola satılması konusunda ihtilaf çıkmıştı. Sinema sahipleri bilet ile birlikte mısır satışı yaparak, 30 liraya sattıkları biletin yalnızca 5 lirasını yapımcılara vermekteydi. Sonunda hükümet bu işe el atarak konuyu film yapıcıları lehine düzeltti. Değişiklikler şöyle; Dizi film ile yabancı film yapım destek türlerinde yapılan başvuruları değerlendirmek ve desteklenecek olanları belirlemek üzere de Dizi ve Yabancı Filmleri Destekleme Komisyonu oluşturulacak. Ülke içinde üretilen veya ithal edilen sinema filmlerinin, ticari dolaşıma veya gösterime sunulmasından önce değerlendirilmesi ve sınıflandırılması yapılacak. Değerlendirme ve sınıflandırma sonucunda uygun bulunmayan filmler, ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema alanındaki etkinlik, proje ve faaliyetleri destekleyebilecek, düzenleyebilecek, ödüller verebilecek. Uluslararası festivallere ve yarışmalara katılım ile bunlara ilişkin tanıtım faaliyetlerini destekleyebilecek. Bakanlık, kamu kurum, kuruluş ve kamu tüzel kişilerine sinema donanım desteği verebilecek, ihtiyaç sahibi sinema sanatçılarına veya sinema sektörü çalışanlarına maddi destek sağlayabilecek.

GÖSTERİM SÜRELERİ

Sinema filmlerinin hazırlık, yapım, yapım sonrası ve gösterim süreçlerinin genellikle bir yıldan daha uzun sürmesi nedeniyle, bütün destek türleri için Cumhurbaşkanlığının uygun görüşü alınarak, yıllara yayılarak, destek sözleşmesi yapılabilecek. Kanun, ayrıca sinema filmlerinin gösterimi sırasındaki reklam süreleri, sinema salonu işletmecileri ile yapımcılara yönelik önemli düzenlemeler ile idari para cezası yaptırımlarına ilişkin düzenlemeleri de içeriyor. Buna göre; sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi en fazla 10 dakika olacak. Fragman gösterim süresi en az 3, en fazla 5 dakika olacak. Kamu spotları ve sosyal sorumluluk projelerine ilişkin gösterimler, bu sürelere dâhil edilemeyecek. Sinema filmi gösterim arası 15 dakikayı aşamayacak. Sinema salonu işletmecileri, izleyici sayısının artırılmasına yönelik kampanya ve toplu satış faaliyetlerini ancak filmin yapımcısı ve varsa dağıtımcısı ile yapılacak sözleşmeler aracılığıyla gerçekleştirecek. Sinema salonu işletmecileri, film gösterimleri ile ilgili bilgileri bakanlığa iletmek üzere bakanlıkça belirlenen donanım ve yazılımı işler halde bulundurmakla yükümlü olacak. Biletle birlikte, yiyecek içecek satışı yapılmayacak. Değişiklikler tartışmaları bitirecek gibi görünüyor.

GÜLMECE

Bir gün Temel ve arkadaşı Dursun, sinemada film izliyorlarmış…

Filmin en heyecanlı sahnesi… Bir at, üzerinde bir adam olduğu halde, hızla uçuruma doğru gidiyormuş. Tam bu sırada, Dursun; “Temel, bence uçurumdan aşağı uçacaklar” demiş…

Temel de; “Bence uçmayacaklar” deyince, iki arkadaş iddiaya tutuşmuşlar. Sonuçta; “At, üzerindeki adamla birlikte uçurumdan aşağı yuvarlanmış” ve iddiayı Dursun kazanmış…

Dursun, iddiayı kazanmış ama vicdan azabı çekmeye de başlamış ve Temel’e itirafta bulunmuş; “Temel, ben hile yaptım… Çünkü ben bu filmi daha önce seyretmiştim.”

Temel, hemen atlamış; “Ben de seyretmiştim de, aynı hatayı tekrar yapacağını zannetmiyordum.”

Sağlıcakla kalınız.