“Troya defterini yeni açıyoruz”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ÇTSO) organizasyonunda Pazar akşamı düzenlenen Troya Hazineleri – Asırlık Hasret belgeselinin Çanakkale Galası, yoğun bir katılım ile gerçekleşti. Bakanlığı döneminde desteklediği belgeselin gala gösterimi öncesi konuşma yapan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “2018 bitti, Troya defterini kapattık değil. Bu defteri yeni açıyoruz. Troya üzerinden Çanakkale’mizin ve Türkiye’mizin tanıtılmasına önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz.” diye konuştu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde hazırlanan ve bakanlık tarafından desteklenen tek film olan Troya Hazineleri – Asırlık Hasret’in Çanakkale galası, ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde yaklaşık bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Belgeselin en büyük destekçileri Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile AK Parti ve Çanakkale Milletvekili Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın da katıldığı Çanakkale galasında Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, ÇOMÜ Rektörü Prof.Dr.Yücel Acer, Eski Dönem Çanakkale Milletvekili ve Çanakkale Belediye Başkan adayı Ayhan Gider, AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu, kurum ve kuruluş temsilcileri, AK Parti teşkilat üyeleri, ÇTSO yönetim kurulu ve meclis üyeleri katıldı. Davetliler galaya eşleriyle birlikte katıldı.

SEMİZOĞLU: “ÇANAKKALE KAZANSIN, ÜLKEMİZ KAZANSIN”

Kokteyl sonrası başlayan gala gösterimi, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından ev sahibi ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Semizoğlu, “2015 yılında lobicilik faaliyetlerini yürüttüğümüz ve ilk fitilini odamızda ateşlediğimiz 2018 Troya yılının meyvelerini almaya devam ediyoruz.” diyerek başta Troya yılı ilan edilmesine katkı sunan o dönemki Çanakkale Milletvekilleri olmak üzere emeği geçen yetkililere ve sponsorlara teşekkür etti. Semizoğlu, konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

“Troya gerçekten bizim için çok kıymetli bir hazinemiz. Müzemiz de çok şükür açıldı. İnşallah en kısa zamanda kaçırılan hazinelerimizi de geri alacağız. Bu değerleri ekonomik başarıyla taçlandırmak, Çanakkale’mizin değerini artırmak da bizlerin görevi… Bizim derdimiz, sevdamız Çanakkale. Çanakkale kazansın ülkemiz kazansın. Bu sevda ile yapılan tüm yatırımlar ile minnettarız. Katılımlarınız için teşekkür ediyorum.”

AĞIRBAŞ: “SCHLİEMANN’IN ADI GEÇEN ORTAMDA…”

Ev sahibinin ardından belgeselin başarılı yönetmeni Nihal Ağırbaş söz aldı. Hiç tanımadan, ekibini bilmeden kendisine her zaman destek veren AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a teşekkür ederek sözlerine başlayan Ağırbaş, “Bu belgeselde Schliemann’ın Troya’nın kaşifi olmadığını, Troya’yı tarumar eden bir hazine avcısı olduğunu görmenizi istedim.” diyerek galaya katılanlardan Schliemann’ın adının geçtiği herhangi bir ortamda Troya’ya nasıl zarar verdiğini anlatmalarını rica etti.

Belgeselin yurtdışındaki resmi toplantılarda yabancı diplomatlara izletilmek üzere, ülkenin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından istendiğini de açıklayan Ağırbaş, büyük bir memnuniyetle kabul ettiklerini kaydetti.

VALİ TAVLI: “BÜTÜN LİDERLERE İLHAM VERMİŞ BİR DESTANDIR”

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, “Troya demek, binlerce yıllık tarih demektir. Troya, İlyada destanına konu olmuş; İskender’den Sezar’a, Fatih Sultan Mehmet’ten Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten herkese, bütün liderlere ilham vermiş bir destandır.” diyerek başladığı konuşmasını Troya Yılı ilan edilme süreci ve Troya Yılı’nda yapılanlar hakkında bilgi vererek sürdürdü.

GENEL BAŞKANVEKİLİ KURTULMUŞ: “YETERİNCE TANITAMIYORUZ”

Numan Kurtulmuş, Çanakkale Valiliğine ve ÇTSO’ya organizasyon için teşekkür ederek konuşmasına başladı. Troya’nın, Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde özellikle ele aldığı konuların başında geldiğini kaydeden Kurtulmuş, Troya’dan Osmanlı’ya büyük medeniyetleri yeterince tanıtamadığımız hatta bir adım öncesi yeterince tanıyamadığımız özeleştirisinde bulundu. Kurtulmuş, “2018 bitti, Troya defterini kapattık değil. Bu defteri yeni açıyoruz. Troya üzerinden Çanakkale’mizin ve Türkiye’mizin tanıtılmasına 2019’da, 2020’de de önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından gösterimine başlayan belgeselin Gala gecesi, hediye takdimi ile sona erdi.

Eylem Gözeldere

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com