Hazımsızlık Neden Olur, Nasıl Geçer?

Öğünlerden hemen sonra midenin genelde üst kısmında yaşanan ve aşırı tokluk, bulantı, şişkinlik ve gaz hissi olarak tanımlanan ‘hazımsızlık’ neden olur ve nasıl geçer?

Öğünlerin ardından yaşanan ‘hazımsızlık’ problemi, pek çok kişinin kâbusu… Özellikle hassas mideye sahip bünyeler için, öğünlerin hemen sonrasında genellikle ‘aşırı tokluk, bulantı, şişkinlik ve gaz hissi’ olarak tanımlanan hazımsızlık, yaşam kalitesini ciddi anlamda düşüren bir rahatsızlık.

Neden hazımsızlık yaşarız?

Hazımsızlık, genel olarak hızlı yemek, büyük lokmalar yutmak, yemeği yeterince çiğnememek, yağlı, asitli yiyecekler yemek ve fazla alkol tüketmek kaynaklı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bununla birlikte midede yaşanan bir ülser, gastrit, reflü gibi rahatsızlıklar da hazımsızlığa hem sebep olan hem de tetikleyen hastalıklardır.

Hazımsızlık nasıl önlenir?

Hazımsızlık problemi çeken kişiler, öncelikle öğünlerinde ciddi bir perhize gitmeli. Fazla yağlı, baharatlı, gazlı yiyecekler ve aşırı alkol tüketiminden uzak durmalı. Lokmalarını çiğneyerek yutmalı ve özellikle yavaş yemek yemeyi bir alışkanlık haline getirmeli. Dahası stres, kaygı bozukluğu gibi psikolojik problemler de pek çok kişide mide rahatsızlığı olarak karşılık bulur.

Bunu anlamanın en kesin yolu ise hekime görünmek ve mide probleminin kaynağının bulunmasını sağlamaktır.

Esra Çanlı