Hamidiye Tabyası’nda Tarih ‘Kaydırması!’

Çanakkale Savaşı koleksiyoneri Seyit Ahmet Sılay’ın Hamidiye Tabyası’nın restorasyonu esnasında müzede tarihi bilgiler ve eşyalarla ilgili ciddi hataların yapıldığı yönündeki iddiası, CHP Milletvekili Muharrem Erkek tarafından meclise taşındı.

Çanakkale Boğazı’nın güvenliğini sağlanması amacıyla 2. Abdülhamit tarafından 1892 yılında yaptırılan Anadolu Hamidiye Tabyası’nın, gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları esnasında tarihi bildiler, dokümanlar ve eşyalarla ilgili ciddi hataların yapıldığını belirten Türkiye’nin tek resmi Çanakkale Savaşı koleksiyoneri Seyit Ahmet Sılay’ın Tarih Dergisi’nde dile getirdiği iddialar meclise taşındı.

Skandal hatalar iddiası!

CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, konuyu TBMM’ye taşıyarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması için soru önergesi verdi.

Önergeden dile getirilen ve Sılay’a ait olan ‘tarihi kaydırma’ iddiaları ise şu yöndeydi:

* Fransız, ANZAC ve Türk askerlerinin kıyafetlerinin tamamı hatalı.

* Tarihçi ve araştırmacıların olmadığını belirttikleri “Türk kadın keskin nişancı” “gaz saldırısına karşı birliğini koruyan kahraman köpek” efsaneleri tekrarlanmış.

* Fotoğraflar bölümünde Yakup Şevki Subaşı diye, orijinali Seyit Ahmet Sılay’da olan Behiç Erkin’in fotoğrafları sergilenmekte.

* Mayın Grup Komutanı Nazmi Bey (Akpınar) Nazmi Solok ile karıştırılmış.

* Rauf Orbay olarak sergilenen fotoğraf, Sultanhisar torpido botunun komutanı Ali Rıza Bey’e ait.

* 19 Kasım 1919’da Milli Mücadele’nin başlarında Niğde Bor dolaylarında şehit olan Fenerbahçeli Arif, Çanakkale’de şehit düşmüş gibi gösterilmiş.

* Nusret Mayın Gemisi’nin mayınları döküş tarihi olan 8 Mart sabahı, 17/18 Mart olarak gösterilmiş.

* Topal Osman’ın resmi, Çanakkale’de görev yapmış bir subay gibi sergilenirken, birçok komutanın isim ve resimleri birbirine karıştırılmış.

Erkek, Bakan’a iddiaları sordu

Muharrem Erkek, iddiaları dile getirmenin ardından ise şu sorulara cevap aradığını ifade etti:

  1. Bahsi geçen Tabyanın restorasyonu hangi firma tarafından gerçekleştirilmiştir? Müze de aynı firma tarafından mı yapılmıştır?
  2. Müzeye danışmanlık yapan firma hangisi, kişi ya da kişiler kimlerdir?
  3. Şehitlerimizin anılarına ve Cumhuriyetimizin önsözünün yazıldığı topraklara saygısızlık anlamına gelecek türden hatalar için danışman olarak internet ve arama motorları mı kullanılmıştır?
  4. Tabyanın restorasyonu ve müzenin kuruluşu ne kadara mal olmuştur?
  5. Bahsi geçen vahim ve açıklanamaz hatalara dair herhangi bir inceleme gerçekleştirilmiş midir? Bu konuda sorumlulukları olanlar kimlerdir ve kendileriyle ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır?
  6. Müzede yer alan hataların düzeltilmesi konusunda herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur? Bunun maliyeti nasıl karşılanacaktır?

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com