“Gıda Sektörü Şanslı”

Eceabat Süt Ürünleri, Çanakkale TAR-KOOP Başkanı Mehmet Özkurnaz ve birlikte çalıştığı süt üreticileri birlik ve kooperatif başkanlarıyla yemekte bir araya geldi. Düzenlenen gecede Eceabat Süt Ürünleri patronu Zafer Kodak, “Şu anda gıda sektörü; diğer sektörlere göre nispeten daha şanslı.” ifadelerini kullandı.

Eceabat Süt Ürünleri sahipleri Zafer Kodak, Fercan Kodak ve Hakan Kodak düzenledikleri yemekte süt üreticileri kooperatif ve birlik başkanlarıyla bir araya geldi. Geceye; Biga, Gelibolu, Lapseki gibi ilçe süt üreticisi temsicileri, Biga Hay-Koop Başkanı Vedat Tekin, Biga Tar-Koop Başkanı Kahraman Soydan’ın yanı sıra Çanakkale TAR-KOOP Başkanı Mehmet Özkurnaz da katıldı.

“Aile İşletmeleri Desteklenmeli”

Özkurnaz, yemekte yaptığı konuşmada; geçtiğimiz hafta Ankara’da, Tarım Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıdan edindiği güncel bilgileri temsilcilerle paylaştıktan sonra; “Türkiye’de küçük aile işletmeleri sütü var ediyor. 200 baş ve üstü işletmeler bugünden yarına zarar edip yok olup gidiyor. Onlar Türkiye’de süt sistemini bozuyorlar. İlgili olmayan kişilerin geçmişte çiftlik kurduğunu gördük. Şimdi yaprak gibi dökülüyorlar. Gerçek manada karnını doyurup evini geçindiren aile işletmeleri desteklenmeli. Önümüzdeki hafta bakanlıktan gelen haber üzerine yeni bir görüşme yapacağız. Bu esnada ben de dersime çalışıyorum. Görüşmenin sonuçlarını da sizlere aktaracağım.” dedi.

“Üreticinin Malı Dolar Bazında Düştü”

Düzenlenen yemekte eğlencenin yanı sıra süt piyasası konuşuldu. Eceabat Süt Ürünleri patronu Zafer Kodak yaptığı konuşmada; “Şu anda gıda sektörü; diğer sektörlere göre nispeten daha şanslı. Ancak süt fiyatları düşük.10 yıl önceki fiyatlarla karşılaştırma yaptığımızda aradaki farkı görüyoruz. Siz eziliyorsunuz doğal olarak biz de eziliyoruz. Giderler yüksek rakamlar ucuz, zorlanıyoruz. Buna karşılık iş kolumuzdan memnunuz. 2019’un daha iyi olmasını temenni ediyoruz. Üreticinin malı dolar bazında düştü bu bir gerçek. Hepimiz bunun farkında olmalıyız.” ifadelerine yer verdi.

“Üretici zor durumda”

Fercan Kodak ise babasının sözlerine ek olarak; “Sistem diyor ki; 1 lt süt ile 1.150 gr yem alırsan ayakta kalırsın ve sen iyi bir üreticisin. Maalesef 2012 yılından beri bu sistem devam ediyor. Bu sistem devam eder üretici desteklenmezse, üretici zor durumda. Bizler birbirimizi destekleyerek varlığımızı koruyacağız.” şeklinde konuştu. Başkanları buluşturan gece, eğlenceli görüntülerle sona erdi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com