CHP’liler sorgulanıyor, İl Başkanından ses yok!

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale siyasetinde ilginç hadiseler yaşandı. Sahte seçmen şikayeti ile, “CHP Çan Belediye Başkan Adayı Bülent Öz’ün, Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan’ın, Ayvacık Belediye Başkan Adayı Mesut Bayram’ın, Geyikli Belediye Başkanı Ercan Yılmaz’ın evlerine polis ve jandarma ekipleri gitti. Haklarında sahte seçmen şikâyeti olduğundan dolayı adres tespitleri yapıldı. Belediye Başkan ve Başkan Adaylarını dışında Bozcaada’da 650 seçmen hakkında Ezine İlçe Seçim Kurulu’na kayıtların dondurulması yönünde dilekçe verildi. CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan’ın Ankara’da olduğu öğrenildi. Güneşhan’dan konuyla ilgili herhangi bir açıklama alamadık. Parti’den herhangi bir açıklama yapılmadığı için partililer tepkili…

Çanakkale’de Cumhuriyet Halk Partililere yönelik başlatılan seçmen kaydı operasyonu gün geçtikçe yayılmaya başladı. Sahte seçmen gerekçesiyle Belediye Başkanlarının ve Belediye Başkan Adaylarının kapısına polis ve jandarma gitti. Başkanların yanı sıra Bozcaada’da 650 kişi için adresinde oturmadığı gerekçesiyle İlçe Seçim Kurulu’na dilekçe ile başvuruda bulunuldu. Ezine İlçe Seçim Kurulu, Bozcaada’da bulunan 650 seçmen için yapılan kayıtların dondurulması taleplerini geri çevirdi. Yapılan itirazları reddetti.

Cumhuriyet Halk Partisi geçmiş dönem Milletvekillerinden ve şimdilerde Çan Belediye Başkan Adayı olan Bülent Öz’ün evine geçtiğimiz günlerde polis geldi. Çan’da 27 Evler sokakta bir apartmanda eşi ile birlikte yaşayan Bülent Öz, evine döndüğünde kapıda görevli memurları gördü. Bülent Öz hakkında göstermiş olduğu adreste oturmadığına dair şikayet olduğu kendisine belirtildi. Öz, kendi evinde oturduğunu yine kendi adına gelen elektrik ve su faturası ile ispatladı.

Daha sonrasında Halk TV’de canlı yayına telefon ile bağlanan Bülent Öz başından geçenleri kamuoyu ile paylaştı. Haber yerel basını geçerek ulusal basında çok kısa sürede yayıldı.

Konuyla ilgili yetkili mercilerin görüşlerini aldık.

“Polis dahi yaşanan olaya güldü”

Konuyla ilgili CHP Çan Belediye Başkan Adayı Bülent Öz’ün görüşlerini aldık. Öz, “O gün geçtiğimiz Cuma günüydü. Hanımla mahalle çalışması yapıyorduk. Sokak sokak evleri ziyaret ettik. Bir ara eve gidelim dedik ve dairenin kapısında polis ile karşılaştık. Açıkçası yaşanan hadiseye poliste güldü. Sonuçta bizleri tanıyorlar. Kusura bakmayın hakkınızda bir şikayet var denildi. Bende kendilerine anlıyorum, siz görevinizi yapıyorsunuz cevabını verdim.

 “Yaşanan olay karşısında üzüldüğümü belirtmek isterim”

Çan İlçe Başkanı Ümran Aydın ise konuyla ilgili gazetemize, “Siyasi seçim çalışmaları saygı çerçevesinde yürütülmelidir. Öz ailesi Çan’ın 40 yıldır yerleşik bir ailesidir. Öz ailesi 40 yıllık Çanlıdır. Bizim adayımıza karşı yürütülen bu tarz çirkin hareketleri tasvip etmiyorum. Üzüldüğümü belirtmek istiyorum. Umarım bundan sonra daha mantıklı ilerlerler” açıklamasında bulundu.

“Kapıma Jandarma gelmiş”

Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, “Ben İzmir’deydim. Kapıya Jandarma gelmiş. Cengiz Balkan burada mı oturuyor diye sorulmuş. Benim Küçükkuyu’da sahte seçmen olduğuma dair bir şikayette bulunulmuş. Geyikli Belediye Başkanı’nın evine ve Ayvacık Belediye Başkan Adayı’nın da evine gidiliyor” dedi.

Bozcaada CHP İlçe Başkanı Hüseyin Durmuş, “Ak Parti Bozcaada İlçe Başkanlığı hiçbir şekilde insan ayrımı yapmadan seçmen kayıtlarının dondurulması doğrultusunda İlçe seçim kuruluna itirazda bulundu. Hiçbir insan ayrımı yapılmadan derken, bu 650 kişinin arasında yüzde 60 ada haklıda bulunuyor. İki gün boyunca adada incelemeler yapıldı. Biz hukuki girişimlerde bulunduk. Geçtiğimiz akşam Ezine İlçe Seçim Kurulu itirazları reddettiğini duyurdu” cümlelerini kullandı.

“Güneşhan’dan bilgi alamadık”

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan’ın Ankara’da olduğu öğrenildi. İl Başkanı Güneşhan’dan konuyla ilgili herhangi bir bilgi alamadık.

Tunahan Ünsal