Hak-İş imza topluyor

Hak İş Konfederasyonu ve Hizmet İş Sendikası Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz, maaş artışı ve sosyal hak düzenlemeleri konusunda imza kampanyası başlattıklarını açıkladı.

Hak-İş Konfederasyonu Çanakkale İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Çanakkale İl Başkanı Vedat Yılmaz üyelerinin eriyen maaşları ve sosyal haklarında düzenleme yapmak üzere imza kampanyası başlattıklarını duyurdu.

Yılmaz, Hak-İş Konfederasyonu Genel Merkezi’nin başlattığı 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin enflasyon farkı zam oranları alması ve Yerel yönetimlerde çalışan işçilerin yıllık 52 günlük tediye almaları için başlatılan imza kampanyası hakkında yazılı bir basın açıklaması yaptı.

“Cumhurbaşkanımızdan Talebimiz”

Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hak-İş Konfederasyonu öncülüğünde tüm Türkiye genelinde enflasyon farkının kadroya geçen işçilerimize de yansıtılması için imza kampanyası başlatılmıştır. Örgütlü olduğumuz kamu kurum ve kuruluşlarında daimi işçi statüsüne geçen işçilerin ücret ve sosyal hakları, Yüksek Hakem Kurulu tarafından süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesine göre belirlenmiştir. Yüksek Hakem Kurulu, ücret ve sosyal haklardaki oranlarını, 2016 yılındaki enflasyon verilerini dikkate almak suretiyle altışar aylık dönemler halinde yüzde 4 olarak belirlemiştir.2018 yılı enflasyon oranı %20,30 olarak açıklanmıştır. Çalışanların satın alma gücü büyük ölçüde zayıflamıştır. Hükümetimizin, el emeğinden başka sermayesi olmayan işçilerimizi enflasyon karşısında ezdirmeyeceği kararlığına dayanarak çalışanların enflasyon karşısında korunmasını talep ediyoruz.

“Belediyelerde kadro alan işçiler 52 günlük tediyeden yararlanamıyorlar”

Ayrıca Yerel Yönetimlerde kadro alan işçiler 52 günlük tediyeyi de alamıyorlar. Konfederasyonumuz çalışanlarımızın eriyen ücret ve sosyal haklarında en az enflasyon oranında artış yapılması konusunda hükümetimizin yeni bir düzenleme yapması taleplerimizin kamuoyunda karşılık bulması amacıyla bir kampanya başlatılmıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına verilmek üzere hazırlanan dilekçeler Kamu Kurum ve Kuruluşlarında ve KİT lerde çalışan üyelerimize imzalatılıp Bakanlıklara gönderilecektir.”