“Çanakkale’de gücümüzü gösteriyoruz”

Dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temellerinin karadaki ayakları denize alındı. Dün Gelibolu’da düzenlenen Kule Keson Temellerinin Yüzdürülmesi Töreni’ne TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan katıldı. Tören konuşmasında Meclis Başkanı Binali Yıldırım, “Biz Çanakkale’yi karadan ve havadan geçmiştik, şimdi boğazın üzerinden geçiyoruz. Türkiye öldü, bitti diyenlere gücümüzü gösteriyoruz” vurgusunda bulundu.

Bitirilince dünyanın en uzun asma köprüsü unvanına sahip olacak olan 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün karadaki temelleri denize alındı. Kule Keson Temellerinin Yüzdürülmesi töreni dün köprünün Gelibolu’da bulunan ayaklarının orada gerçekleşti. Saat 11.30’da gerçekleşen törene çok sayıda önemli isim katıldı. Törende konuşma yapan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Çanakkale özelinde önemli açıklamalara imza attı. Yıldırım’ın can alıcı cümleci ise, “Türkiye öldü, bitti diyenlere işte bu projelerle gücümüzü gösteriyoruz” oldu.

TBMM Meclis Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, önceki dönem bakanlardan Ahmet Arslan, Lütfü Elvan, Çanakkale Ak Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Sivas Milletvekili Habib Soluk, Vali Orhan Tavlı, 2.Ordu Komutanı Zekai Aksakallı, İl Başkanı Gültekin Yıldız, önceki dönem Milletvekili, Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ayhan Gider, önceki dönem Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar ve çok sayıda protokol üyesi katıldı.

 

“Köprünün temelini karadan denize alıyoruz”

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “İstanbul’u aziz milletimizin başkenti yapan Fatih’in gemileri karadan bir gecede Haliç’e indirdiği gibi buradan da biz o tarihi köprünün temelini karadan denize alıyor ve hazırlanan yerlere birkaç ay sonra yerleştiriyoruz.

“Öldük, bittik diyenlere gücümüzü gösteriyoruz”

Böylece, dünyaya, dosta, düşmana mesaj veriyoruz. ‘Öldük bittik’, kıyamet senaryosu yazanlara inat Türkiye, gururla, güvenle nasıl bir kalkınma hamlesi içinde olduğunu herkese gösteriyor. Köprü yaklaşık 20 milyar lira. Bu köprünün bedeli, dünyada birçok ülkenin yıllık gelirinden daha fazla. Türkiye nereden nereye geldi.

“Çanakkale’yi bir tek denizin üzerinden geçmedik, onu da yapıyoruz”

Şimdi Çanakkale niye geçilmiyor acaba? Bunun hikmeti nedir? Doğru dürüst deniz taşımacılığı yok, Bozcaada’ya gitsen gidemezsiniz. Karşıdan karşıya geçecek standartlara uygun gemiler yok. Yol deseniz hak getire. Çanakkale’den Bandırma’ya doğru dürüst yol yok. Çanakkale’den Kazdağları, İzmir tarafına uzanan yollar çok ama çok zayıf. Tek yön gidiş geliş. Şuradan Gelibolu Eceabat daha yukarıya Tekirdağ Edirne arasında yine durum aynı. Hava yolu desen havaalanı var sefer yok. Ecdat, dedelerimiz ‘Çanakkale geçilmez’ dediler ama düşmana geçilmez dediler. Yoksa ‘Çanakkale karadan da denizden de havadan da gelinen, geçilen bir yer olacak’ dedik, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çalışmalara başladık. GESTAŞ’ı devreye soktuk. Yolları yaptık, havaalanını açtık bir tek denizin üzerinden, karadan geçme kalmıştı. İşte onu da başlattık.

“Köprü 18 Mart 2022’de hazır”

2023, Cumhuriyet’in 100’üncü yılına planlanmıştı. Az önce bakanımız 2022’de 18 Mart’ta projenin tamamlanacağını söyledi. Bu büyük bir müjde, büyük bir haber. Çanakkale’miz için, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun.

“Temel bir futbol sahası büyüklüğünde”

54 bin ton biri, 50 bin ton biri, her biri 20 metre yüksekliğinde ve bir futbol sahası büyüklüğünde bir temelden bahsediyoruz. Burada önce karada havuz yapıldı, orada imalatı yapıldı ve şimdi de denize indirilecek.

“Çanakkale’de artık fırtına var, lodos var derdi bitecek”

3 yıl sonra inşallah 2022’de ‘deniz var, fırtına var, Çanakkale Boğazı’nda arabalı vapur seferleri yapılamıyor’ radyo anonslarını işitmeyeceğiz. Onlar birer nostalji olacak.

“Bu eserler bizim en büyük nişanımız olacaktır”

Bu eserler, Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılına giderken, evlatlarımıza, gelecek kuşaklara bırakacağımız en büyük madalyamız, en büyük nişanımız olacaktır. Projede emeği geçenlerin emeğine sağlık. Milletimiz adına milletimize, ülkemize bu eserleri kazandırdığınız için teşekkür ediyoruz” dedi.

“Köprü 3 Milyar 100 Milyon Maliyet ile dev bir yatırım”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “1915 Çanakkale Köprüsü yaklaşık 3 Milyar 100 Milyon TL’lik yatırım tutarı ile ülkemizin en büyük projelerinden birisidir. Bu dev eser İstanbul Boğazı’nın iki katı uzunluğundaki Çanakkale Boğazı’nın iki yakasını birleştirecek. Köprü tamamlandığında ülkemizin en önemli merkezlerinden Trakya ile Batı Anadolu’yu birbirine bağlayacak” açıklamalarında bulundu.

“Köprü ile bu coğrafyaya bir kez daha mühür vuracağız”

Vali Orhan Tavlı, “100 yıl önce ecdadımız kanı ile canı ile bu coğrafyaya mührü vurdu. 1915 Çanakkale Köprüsü ile birlikte bu coğrafyaya bir kez daha mührü vurmanın haklı gururunu bizlere yaşattığınız için sizlere teşekkür ederim” cümlelerini kullandı.

“Köprü inşaatı süratle devam ediyor”

Çanakkale Otoyol ve Köprüsü İnşaat Yatırım ve İşletme A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir, “1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu projemiz devletimizin güçlü desteği sayesinde süratle devam ediyor. İhaleden, sözleşmeye, finansman süreci, tasarım, mobilizasyon ve inşaat aşamalarından oluşan bu süreçte başta Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere vizyon ve iradeleri ile her daim yanımızda olan, bizlere şevk veren Devler erkanına teşekkür ediyorum” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com