Üzen imza törenine katıldı

Çanakkale Ticaret Borsası (ÇTB) Başkanı Kaya Üzen, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasındaki IPARD Proje Hazırlama İşbirliği ve Eğitim Protokolü imza törenine katıldı. 

ÇTB’nin haberine göre Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 16.01.2019 saat:12.00’de TOBB İkiz Kuleler’de “IPARD Proje Hazırlama İşbirliği ve Eğitim Protokolü”nü imzaladı.

Ticaret Borsası Başkanlarının davetli olduğu protokol imza törenine Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen de katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapacakları “Uygulamalı Proje Yazma Eğitimi” sayesinde, oda ve borsa çalışanlarını Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı-Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) proje yazımı konusunda yetiştireceklerini belirterek, “TOBB olarak IPARD Programı’nın üyelerimiz tarafından en yaygın şekilde kullanılmasını çok önemsiyoruz” dedi.

Tarımda yeni politikaların geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu noktada IPARD desteklerinin öneminin ortaya çıktığını kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de yatırımcıların, Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Yardım Aracı-Kırsal Kalkınma Programı’nın (IPARD) uygulandığı 42 ilde TOBB bünyesindeki oda ve borsalar üzerinden projelerini ücretsiz hazırlatabileceğini belirterek, “Proje hazırlama sürecinde oda ve borsalar tarafından hiçbir ücret talep edilmeyecek” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Pakdemirli ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından imzalanan protokolle, TKDK tarafından kullandırılan IPARD kapsamındaki destekler için yatırımcılara ücretsiz proje hazırlanma imkânı getirilecek.

“IPARD PROGRAMI’NIN ÜYELERİMİZ TARAFINDAN EN YAYGIN ŞEKİLDE KULLANILMASINI ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Protokol imza töreni ile ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen: “Bizler Çanakkale İş dünyası olarak Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından sağlanan destekleri çok önemsiyoruz. İlimizin bu hibelerden daha fazla yararlanması gerektiği inancındayız. Bu desteklerle hayata geçirilecek olan projeler, Çanakkale ekonomisinin canlanmasına, bölgemizin kalkınmasına sebep olacak, Ülkemizin 2023 hedeflerine katkı sağlayacak, aynı zamanda istihdam sayısını artıracaktır.

Her zaman ifade ettiğimiz üzere Çanakkale’miz konumu ve iklim yapısı nedeniyle Tarımda bir marka kenttir. Çeşitli kurum ve kuruluşlarımız tarımsal üretimin zenginleştirilmesi için desteklemeler vermektedir. Mekanik üretim, verimli ve kaliteli üretim, tarımda katma değeri arttırma, tarım ve tarıma dayalı sanayi ile uğraşan tarım paydaşlarımızın çalışmalarıyla aslında bütün amacımız ilimizdeki tarım potansiyelini en iyi şekilde kullanarak, verimliliği arttırmak, markalaşmış ve markalaşma niteliğine sahip var olan bir çok ürünümüzün ihracat potansiyelini arttırmaktır.

Başkan Üzen “Bizim kalkınma ile ilgili hamlemizi tarım ve hayvancılıkta başaracağımıza inanıyoruz. Tarım ve hayvancılık sektörü öyle bir sektör ki daha az kaynakla daha çok insanı iş ve aş sahibi yapabiliriz. İnşallah ümit ediyoruz ki üyelerimizin projelerinin güzelliğiyle de bunu göstereceğiz.

Ülkemizin kalkınmasına ve gelişmesine destek sağlaması düşüncesiyle IPARD Proje Hazırlama İşbirliği ve Eğitim Protokolü’nün hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Tarım ve Orman Bakanımız Sn Bekir Pakdemirli’ye TOBB Başkanımız Sn M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumuna  çok teşekkür ediyoruz” dedi.