Şarlan Baro Başkanları toplantısında

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, Türkiye Barolar Birliği’nin ev sahipliğinde 12 Ocak Cumartesi günü gerçekleşen 37. Baro Başkanları Toplantısı’na katıldı.

74 ilin baro başkanının katılımıyla TBB Özdemir Özok Kongre Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda baro başkanları; güncel konular, yargıdaki sorunlar, avukatlık mesleğinin sorunları ve geleceği hakkında görüşlerini sundu. Toplantıda, son yıllarda ülkede artan hukuk fakültesi sayısının ve hukuk fakültesi mezunlarının, hukuk mesleğine ciddi zararlar verdiği, bunun mutlaka kısıtlanması gerektiği belirtilerek, avukatlık mesleğine giriş sınavı getirilmesi konusunda Adalet Bakanlığı ile anlaşıldığı vurgulandı.

“ADLİYELERDE KISITLI ALAN UYGULAMASI, AVUKATLARA DA KISITLAMA GETİRİYOR”

Adalet Bakanlığı tarafından adliyelerin daha güvenli hale getirilmesi amacıyla başlatılan kısıtlı alan uygulamasında, avukatlara da kısıtlama getirdiğini dile getiren baro başkanları,“Avukatlara koridorlarda, mahkemelere gidişte, adliye içinde kimlik kontrolü yapılması ve başlatılan güvenli alan uygulaması, ön büro-çağdaş adliye uygulaması içinde yer almayan, avukatı yargının dışında gören bir yaklaşımın yansımasıdır. Hiç kuşkusuz bu uygulama, adliyelerdeki, çalışmaların etkinliğini ve güvenilirliğini azaltmakta, huzurlu çalışma ortamını zedelemektedir” diyerek, bu durumda olan adliyelerin isimlerinin TBB’ne bildirilmesine karar verildi. Toplantıda ayrıca, arabuluculuk ve uzlaştırmanın meslek üzerindeki etkileri ve bu konuda taraf vekilliğinin mutlaka sağlanması gerektiği belirtildi.

“ARZUHALCİLERE VE YASADIŞI DANIŞMANLIK ŞİRKETLERİNE GÖZ AÇTIRILMAYACAK”

Toplantıda ayrıca; arzuhalciler, hasar danışmanlık şirketi vb. adlarla yasadışı şekilde avukatların görev alanlarında faaliyet göstererek, vatandaşlara ve avukatlara maddi-manevi zarar veren organizasyonlara karşı, hukuki mücadele yolları belirlendi ve güç birliği yapılarak mücadele edilmesine karar verildi. Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği’ne ilişkin yapılacak çalışmaları değerlendirmek üzere baroların görüşleri alındı.

“DONANIMLI VE TECRÜBELİ HÂKİMLER ATANMALI”

Sulh ceza hâkimliklerinin bir tedbir olarak getirildiğini ve şu aşamada gerekliliğinin kalmadığını belirten baro başkanları, geçiş süreci içinde de sulh ceza hâkimlerinin, tüm suçların soruşturma çerçevesinde, insan hak ve özgürlükleri ile soruşturmanın gerekleri arasında denge kurmakla yükümlü oldukları gözetilerek, bu hâkimlerin görevini layıkıyla yapabilecek tecrübe ve bilgiyle donanmış hâkimler arasında belirlenmesi hususunun dile getirildiği toplantıda ayrıca, son yıllarda ülkede artan hukuk fakültesi sayısının ve hukuk fakültesi mezunlarının, hukuk mesleğine ciddi zararlar verdiği, bunun mutlaka kısıtlanması gerektiği belirtilerek, avukatlık mesleğine giriş sınavı getirilmesi konusunda Adalet Bakanlığı ile anlaşıldığı vurgulandı. Toplantıda ayrıca, avukatların meslek alanlarının genişletilmesi için neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişi yapıldı.

Özellikle UYAP’ta son dönemde yaşanan sorunların acil olarak mutlaka çözümlenmesi gerektiğini dile getiren baro başkanları, davalara ilişkin asgari ücretin baro veznesine yatırılması ve bunun dava şartı olması, bu meblağın içinde stopaj ve KDV’nin kaynakta kesilmesi ile vergi gelirindeki artış dikkate alınarak, KDV oranında en az %50 indirim elde edilmesi hususlarında baro başkanlarının görüşleri alındı. Adalet Bakanlığı tarafından hizmete sunulan Celse Programında izinli ya da raporlu olan hakim, savcı ve soruşturma savcılarının isimlerinin bir sütunda ilan edilmesi hususunun ele alındığı toplantıda ayrıca, Avukatlık Kanunu’na göre avukat bulundurma zorunluluğunu ihlal eden kooperatiflere ve şirketlere kesilen idari para cezasının, belirli bir yüzdesinin barolara aktarılması suretiyle, kuralı ihlal eden tüzel kişileri baroların daha yakından takip etmesinin ve böylece Hazinenin elde edeceği gelirin de artırılmasının sağlanması hususunda baro başkanları görüşlerini aktardı.

Toplantıyı değerlendiren Başkan Av. Bülent Şarlan, her geçen gün çığ gibi büyüyen avukatlık mesleğindeki ve yargıdaki sorunların çözüme kavuşması için, baroların bir araya gelmesinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Verimli bir toplantıydı, yargının ve avukatlık mesleğinin sorunları bir kez daha görüşülerek çözüm arandı. ” dedi.