CHP’de ‘Seçim İptali’ İçin Nihai Karar!

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, parti üyeleriyle birlikte CHP İl Başkanlığı’nda basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, geçtiğimiz cumartesi gerçekleştirilen ve Çanakkale İl Genel ve Belediye Meclis adaylarının belirlendiği eğilim yoklamasına yapılan itirazların CHP Genel merkezi tarafından incelendiği ve sonuçları etkileyecek herhangi bir olumsuzluğa rast gelinmediği belirtildi.

Geçtiğimiz cumartesi günü gerçekleştirilen ve 31 Mart Yerel seçimleri için İl Genel ve Belediye Meclisi adaylarının belirlendiği eğilim yoklamasıyla ilgili spekülasyonlara CHP Genel Merkezi’nden en net cevap geldi. Sonuçlarda ‘şaibe’ olduğu iddiası üzerine bir grup aday adayının itirazları Genel Merkez’deki hukuk komisyonunca incelendi. İnceleme sonucunda ise sonuçları etkileyecek herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmadığı belirtildi.

CHP’de belgeler konuştu…

Konuyla ilgili açıklamayı ise Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, parti üyeleriyle birlikte CHP İl Başkanlığı’nda düzenledikleri basın toplantısıyla duyurdular.

Toplantıda ilk konuşan ismet Güneşhan’dı. Çanakkale’ye yakışır bir demokrasi şöleni eşliğinde bir seçim gerçekleştirdiklerini ve ortada dönen iddiaların da bizzat belgelerle ortadan kalktığını söyleyen Güneşhan şöyle konuştu:

“Tüm tutanakları Genel Merkez’e gönderdik”

“Bildiğiniz gibi Cumartesi günü bir eğilim yoklaması yaptık. Son derece yüksek katılımlıydı. Adeta demokrasi şöleni yaşadık. Seçimlerimiz de son derece partimize ve kentimize yakışır şekilde gerçekleşti. Fakat tabii bir grup partili aday adayı arkadaşımız sonuçlara itiraz ettiler. İki ana konu vardı itirazlarla ilgili. Bunlardan bir tanesi sandıklarda yüzde yüz oy kullanıldığı ile ilgili, diğeri ise burada olmayanlar adaylarımızın oy kullandığı yönündeydi. Biz de itirazların ardından seçimlere yönelik dokümanları, evrakları tutanaklarla birlikte Genel Merkezi’mize gönderdik.”

“İnceleme sonuçların temiz olduğunu gösterdi”

“Sayın Milletvekilimiz Muharrem Erkek başkanlığında dört kişilik bir hukuk komisyonu tarafından tüm dokümanlar tek tek incelendi. İnceleme sonucunda ise hiçbir sandıkta yüzde yüz oy kullanılmadığı tespit edildi. Geçersiz oyların toplam kullanılacak oylardan düşüldüğü için bu yanılgıya, bu hataya düşüldüğü ortaya çıktı, bu yaşanan durumun sehven, maddi bir hata olduğu ortaya çıktı. Bu da gösteriyor ki seçimlerimiz son derece temiz ve güzel şekilde sonuçlanmıştır.”

“Kasıtlı yapılmış bir şey yok”

Toplantı esnasında söz alan CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık da sonuçların her şeyi net bir şekilde ortaya çıkardığını söyleyerek “parti içi demokrasiyi oldukça güzel bir şekilde gerçekleştirdik. O gün oldukça yorucu bir gündü. Yaşanan bu hatanın aşırı yorgunluktan kaynaklandığını düşünüyoruz. Ortada kasıtlı yapılmış bir şey yok” şeklinde konuştu.

“CHP’de sahtekarlık yapılmaz!”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise yaptığı konuşmada CHP’nin demokratik bir parti olduğunu ve herhangi bir sahtekarlığın söz konusu olamayacağını söyleyerek “1 ay içerisinde iki tane seçim yaptık ve 3 bin beş yüze yakın kişi oy kullandı. Bu, siyaseten çok önemlidir. En son bir itiraz konusu yaşandı. Bu, bir yanlış anlamadan kaynaklanan bir durumdu. Bazı medya organlarında ise ‘CHP sahtekarlık yapıldı’ falan dediler… Arkadaşlar, CHP’de sahtekarlık yapılmaz! İşte, edilen itirazların hepsi tutanaklarıyla Genel Merkez’e gönderildi. Ve ortada kasıtlı bir durum olmadığı, her şeyin bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı ortaya çıktı. Şimdi artık önümüze bakacağız. Hep birlikte tüm örgütümüze 31 Mart’a kadar çalışacağız” cümlelerine yer verdi.

Fermuar kaldırılacak mı?

İsmet Güneşhan, yapılan açıklamaların ardından tekrar söz alarak basın mensuplarının sorularını cevapladı. Güneşhan, o esnada fermuar sistemiyle ilgili sorulan sorulara ise temkinli cevap vererek “Bu sistem şu an için hala uygulanıyor. Şu an da fermuarın kaldırılması için başvuran arkadaşlar da var. Ama tabii bu Genel Merkez’in vereceği bir karardır. İlerleyen günlerde tekrar oturulur, değerlendirilir. Ve nihai karar verilir” yorumunda bulundu.

İYİ Parti ile görüşmeler sürüyor

Güneşhan, Kepez ve Gökçeada konularında bir türlü anlaşmaya varamadıkları İYİ Parti Çanakkale Teşkilatı ile de görüşmelere devam ettiklerini belirterek şöyle dedi: “Genel anlamda, CHP’nin olduğu belediyelerde CHP adayları, İYİ Parti’nin olduğu yerlerde ise İYİ Parti adayları desteklenecek şeklinde bir anlaşmamız var İYİ Parti’yle. Fakat Kepez’de CHP’li Belediye olmasına rağmen İYİ Parti aday çıkartıyor. Yapılan yukarıdaki anlaşmaya göre ise CHP’nin adayının desteklenmesi gerekiyordu. Ama durum böyle olunca haliyle biz de Gökçeada’da kendi adayımızı çıkartmak istiyoruz. Bu konuda bir türlü anlaşamadık. Genel Merkez’le de görüşüyoruz. Önümüzdeki haftaya kadar bu konuya bir netlik kazandıracağız diye düşünüyoruz.”

Esra Çanlı