Boyun Düzleşmesi Kâbusunuz Olmasın!

Çağın hastalıklarından biri olan ‘boyun düzleşmesi’ hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir bir rahatsızlık. Tek yapmanız gereken ise ‘hareketsiz yaşam stilinize’ son vermek!

Özellikle beyaz yakalıların en büyük sağlık problemlerinden biri ‘boyun düzleşmesi’ olarak bilinen, boyun kavisindeki esnekliğin azalması durumudur. Saatlerce masa başında çalışan, çok sık kitap okuyan ya da sabit durumda TV ve bilgisayar başında vakit geçiren pek çok kişide ‘boyun düzleşmesi’ rahatsızlığı meydana geliyor

Boyun düzleşmesi neden olur?

Kafatasımızın altından kuyruk sokumuna kadar devam eden omurgamız 33 omurdan oluşuyor. Kavisli yapısı sayesinde bize esnek bir hareket kabiliyeti kazandıran omurlardan 7’si boynumuzda yer alıyor. Fakat yaşımız ilerledikçe ya da hareketsiz yaşam stilimiz arttıkça bu omurlarda bozulmalar meydana geliyor ve ‘boyun düzleşmesi’ denen rahatsızlık oluşuyor.

Çok fazla sabit kalmak, spordan uzak bir yaşam sürdürmek gibi etkilerin üzerine ilerleyen yaş da eklenince bu sorun, kaçınılmaz bir hal alıyor.

Belirtileri nedir?

Boyun düzleşmesinin en yaygın belirtisi boyun ve kollarda oluşan şiddetli ağrılardır. Boynu sağa, sola, aşağı ve yukarı oynatmak kişiye oldukça acı verir. İlerleyen durumlarda kollarda ve ellerde uyuşma görülebilir. Ağrının sırta vurması da oldukça sık rastlanır bir durumdur.

Boyun düzleşmesinden nasıl kurtuluruz?

Öncelikle boyun düzleşmesi yaşamamak için hayat tarzımızı tamamen değiştirmek gerekiyor. Uzun süre aynı pozisyonda durmamak, vücudumuzu zorlayıcı aktivitelerden kaçınmak, düzenli spor yapmak ve bedenimize esneklik kazandırmak boyun düzleşmesini önleyici faaliyetlerdir.

Fakat eğer bu rahatsızlığa yakalanmışsanız da işe bedeninizi hareketsizlikten kurtararak başlamanız gerekiyor. Kültür-fizik diye tabir edilen hareketleri yapmak, boyun kaslarını güçlendirmek, sık hareket etmek ve sporu yaşam tarzı haline getirmek boyun düzleşmesi probleminizi en aza indirmeniz sağlayacaktır. Tabii, tüm bu süreçler de tıbbi destek almanız da şart.

Esra ÇanlıWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com