O, Şehrin İki Kadın Şoföründen Biri

Geçtiğimiz sene Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Başarı Ödülü’ne layık görülen ve şehrin iki kadın otobüs şoföründen biri olan Mücella Tezcan, mesleğine doludizgin devam ediyor…

3 çocuk annesi olan Mücella Tezcan, 2 buçuk yıldır Çanakkale Belediyesi’nde otobüs şoförlüğü yapıyor. Geçtiğimiz sene bizzat Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından ödüllendirilen Tezcan, yıllarca ‘erkek işi’ olarak görülen otobüs şoförlüğündeki ön yargıyı da böylece bir kez daha kırmış oldu.

“Başlarda zorlandım ama alıştım”

Tezcan, mesleğe başlamaya karar verdiği günden bu yana pek çok zorluk yaşadığını, yadırgayanların tuhaf karşılayanların dahi olduğunu ama zamanla hem müşterilerin kendisine hem de kendisinin onlara alıştığını söylüyor ve şöyle konuşuyor: “Başlarda zorlandım elbette ama zamanla her şeye olduğu gibi alışıyor insan. Eşim de taksi şoförü, daha önce minibüs şoförlüğü yaptı. Ondan gelen bir alışkanlık, bir tanıdıklık da var elbet. 2 buçuk yıl oldu başlayalı. Adapte olma sürecini atlattım. Alıştım artık, severek yapıyorum işimi.”

“Başka kadın şoförler birkaç güne bıraktılar”

Mücella Tezcan, otobüs şoförlüğünün başka bir aracı kullanmaya benzemediğini de ekliyor sözlerine ve şöyle devam ediyor. “Otobüs kullanmak herkes için, özellikle pek alışık olunmadığından kadınlar için daha zor elbette. Şu an bu işi yapan iki kişi varız Çanakkale’de. Başlayanlar, merak edenler oldu ama birkaç güne bırakıyorlar. Biz artık alıştık ama zor iş gerçekten. Hem otobüsün içinden sorumlusun, hem dışından. Duracağın durak, alacağın yolcu, hızın, zamanlaman her şeye azami dikkat etmek zorundasın. Sonuçta içeride can taşıyorsun.”

Esra Çanlı

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com