Kuru Soğana ‘Bile’ Muhtaç Olamadık!

Resmi Gazete’de yayınlanan karar göre Toprak Mahsulleri Ofisi’ne buğday, arpa, mısır, pirinç ve kuru baklagiller için sıfır gümrüklü ithalat yetkisi verildi. CHP Çanakkale İl Genel Meclisi Adayı ve pazaryeri esnaflarından İsmail Gürses ise bu yapılanan ‘milleti kuru soğana muhtaç etmek’ olduğunu söyledi. Fakat soğan fiyatlarının da 8 liraya dayanması yeni bir soruyu akıllara düşürüyor: “Bu millet neyle beslenecek?”

Resmi Gazete’nin dün yayınlanan sayısında Toprak Mahsulleri Ofisi’ne(TMO) buğday, arpa, mısır, pirinç ve kuru baklagiller için sıfır gümrüklü ithalat yetkisi verildiği açıklandı. Üreticiyi, çiftçiyi ve vatandaşı isyan noktasına getiren bu son gelişmeyle ilgili GÜNDEM’e konuşan CHP Çanakkale İl Genel Meclisi Adayı ve pazaryeri esnaflarından İsmail Gürses ise bu durumun ‘vatandaşı kuru soğana muhtaç eder hale getirdiğini’ söyledi.

“AK Parti’nin tarım politikası iflas etti!”

Gürses, sözlerine şöyle devam etti: “Bu yaşananlar, AK Parti’nin tarım politikalarının bir sonucudur. Hatta daha doğrusu bu hükümetin yıllardır hiçbir tarım politikası olmamasının bir sonucudur. Bu ülkede tarım iflas etti, çiftçi, üretici eleğini astı. TMO’ya bir milyon ton ithalat yetkisi verilmesi bunun en net göstergesidir. Soğan gibi patates gibi bazı kalemlerin fahiş fiyatlarla satılmasına hububat ve baklagiller de dahil oldu artık. Bu yolun sonu hiç iyi bir noktaya çıkmıyor.”

“Çözüm ithalatta değil, üreticinin desteklenmesinde”

İsmail Gürses, hükümetin her krizde çözümü dışarıda aradığını belirterek eleştiri oklarını ‘ithalat sevdasına’ yöneltti. Ülkede yaşanan ekonomik bunalımdan çıkmanın yolunun ithalattan değil iç piyasayı canlandıracak hamlelerden geçtiğini belirten Gürses “Tarım can çekişiyor. Ve hükümet çözümü hala ithalatta arıyor. Eğer bu krizden kurtulmak istiyorsak öncelikle üreticinin ve üretimin desteklenmesi lazım. Çiftçiye bu yönde hibeler verilmesi, üreticinin, küçük esnafın, devlet eliyle desteklenmesi lazım. Tarım ürünleri ithal etmenin tarımı, tarım yapanı canlandırmak için çözüm olmadığını bilmeleri lazım. Köylüyü, taşrayı kalkındırmadan bu iş asla çözülmez” dedi.

Esra Çanlı