ARA TATİL

Büyük umutlarla ve vaatlerle başlayan bir eğitim öğretim yılını yarıladık. Değişen Milli Eğitim Bakanı, ilk olarak hatalarla dolu bir liselere geçiş sistemine el attı ve sorumlularını görevden aldı. Oysa ki Milli Eğitim Politikaları birkaç kişinin karar ve sorumluluğunda olmamalıydı ama maalesef ve ne yazık ki oldu. Kaos içindeki Milli Eğitim Sisteminden amaç hedefli, fonksiyonel ve sürdürülebilir bir sisteme geçebilecek miyiz hep birlikte göreceğiz. Sanırım ikinci dönem değişiklikleri hayata geçirme anlamında daha hızlı ve gündemli geçecek. Dönem sonuna gelirken ilk adım yönetici atama yönteminde oldu. Milli Eğitim Bakanlığı,  21/6/2018 tarihli ve 30455 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğinde, 12 Ocak 2019 tarihi itibariyle bazı değişiklikler yaptı. Bu değişikliklere göre; test usulünde yapılacak yazılı sınavın ağırlığı, müdür ve müdür yardımcılığına yapılacak atamalarda yüzde 60’tan yüzde 80’e yükseltilmiştir. Ama yine de etkisi azalsa da mülakat var. Sanki sorun rakamlarda değil mülakatın kendisinde. Mülakatı yapan ekibin yeterlilikleri ve objektifliği ispatlanamayan mülakat tekniği sorunu kendisi. Tabi ki en önemlisi siyasetten ayrışmayan yönetici atama yöntemleri. Sendikalarından bürokratlarına kadar siyasetten ayrışamayan, liyakata yaklaşamayan yönetimler. Sanırım gelişmiş ülkelerle aramızdaki en önemli yöntem farkı da bu.

Gelelim öğrenciler için ara tatile. Adı üstünde tatil. Yani dinlenme arası. Mesele ne kadar yorulduğumuz. Dinlenmeyi  hak edip etmediğimiz. Mesele karnede yazan rakamlardan öte o rakamların ölçtüğü konuları ne kadar öğrenip ne kadar  kavrayabildiğimiz. 8. Ve 12. Sınıflar için sanırım bu ara tatil dinlenme ve eğlenmeyle geçmeyecek. Bu iki gurubunda önünde önemli sınavları var. Haziran ayında yapılacak LGS ve YKS sınavlarına hazırlanmak için bence ara tatil bir FIRSAT. Okul dersleri olmadığı için 15 gün boyunca güzel bir planlama ile bu öğrenciler büyük yol alabilirler. Eksikleri tamamlayabilir, daha çok soru çözebilir ve hız kazanabilirler. Sadece sınav sınıfları değil diğer öğrencilerde bence ara tatilde eksik oldukları ders ve konuları mutlaka tamamlamalı. Eksik bilgi ile devam eden eğitim sürecinin sonunda çığ gibi büyüyen bir öğrenilmeyen bilgi yığını kaçınılmazdır.

Sanırım tatilin keyfini öğretmenler çıkaracak. Herkesin gözüne batan öğretmenlerin yaptığı tatillerden birine daha yaklaştık. 35 ila 50 farklı aileden gelen çocuklara bir şeyler öğretmek için çabalayan, yazılısı, performansı, ödevi, velisi, nöbeti, disiplini, idaresi derken sanırım öğretmenlerim tatili hak etti. İyi tatiller.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com