İshal Salgınına Dikkat!

Yaz kış her dönemin kâbusu ‘ishal’ oldukça ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık. Peki, besin ve kirli su gibi pek çok etmenle insan vücuduna bulaşabilen ishalle baş etmek için ne yapmak gerekiyor?

Mide bulantısı, kusma ve sık tuvalete çıkma gibi semptomlarla başlayan ishal, her mevsim döneminde görülebilen oldukça ciddi bir rahatsızlık. Uzmanlar ishale ‘hastalık’ demekten ise geri duruyor. Çünkü tıp dünyasına göre ishal bir hastalık değil, bir hastalığın göstergesi!

Neden ishal oluruz?

İshalin en büyük sebebinin beslenme bozuklukları olduğu belirtiliyor. C vitamini ya da magnezyum içerikli yiyeceklerin sık tüketilmesi, sağlıksız gıdalar, yanlış beslenme ve tarihi geçmiş ürünleri tüketme de ishale yol açabiliyor. Özellikle içme suyunun yeteri kadar temiz olmaması da ishal için gerekli ortamı yaratmış oluyor.

İshalden kurtulmak için ne yapılır?

Uzmanların dikkat çektiği bir diğer konu ise ishalin, sağlıklı bir bünyeyi çok da uzun süreli ve yoğun şekilde etkilemeyeceği. Buna göre, bir insanın sık ishal olması ve uzun süre atlatamaması bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalığın belirtisi olarak kabul ediliyor.

İshalden kurtulmak için ise çareler ishalin oluşumuna göre değişse de genel olarak sık su tüketimi ishali ciddi anlamda durduruyor. Bununla birlikte düzenli, sık ve küçük öğünlerle beslenme, posalı ve lifli yiyecekler tüketimi de ishale iyi geliyor.

Yağlı yiyeceklerden kaçının!

Yağlı, çiğ ve kızarmış yiyecek ise ishali tetikleyen türden gıdalar… Bu durumda, yağ oranı düşük olan havuç, pirinç lapası, elma, pirinç suyu, yoğurt, ayran, kahve, muz, patates gibi sebze ve yiyeceklerin tüketilmesi tavsiye ediliyor.